Србија се налази на врху европске лествице по биолошкој разноврсности и један је од европских центара биодиверзитета, с обзиром да се 43 одсто врста које насељавају Европу налази у Србији, рекла је директор Светског фонда за природу за Србију Душка Димовић.
Димовићева је, поводом Међународног дана биодиверзитета који се данас обележава широм света, истакла да је само око шест одсто површине Србије заштићено, што је знатно испод европског просека.
Она је навела да Светски фонд за природу позива на повећање броја и површина заштићених подручја и заустављање неодрживог коришћења природних ресурса.
Према њеним ријечима, овај фонд у Србији интензивно ради на заштити и обнови влажних ливада и бара у специјалном резервату природе “Горње Подунавље”, како би се осигурала станишта заштићеним врстама попут дабра, видре, орла белорепана и црне роде.
Димовићева је подсетила да је орао белорепан највећа птица грабљивица у сливу Дунава и на подручју овог резервата посебно је угрожена тровањем проузрокованим погрешном употребом пестицида.
“То представља страшан губитак за популацију ове строго заштићене врсте. Стога је овај фонд покренуо кампању за одговорно коришћење пестицида у природи под називом `Чујте и не трујте! Орао пао`”, навела је Димовићева.
Поводом обележавања Међународног дана биодиверзитета данас су представљени резултати петогодишњег пројекта, који је, између осталог, омогућио финансирање у више различитих области у заштићеним подручјима, побољшање туристичке понуде и инфраструктуре, обуке за туристичке водиче.
Како је речено , одрживо финансирање заштићених подручја, која у Србји заузимају око 6,38 одсто територије, унапређено је захваљујући програму који ресорно министарство спроводи у сарадњи са канцеларијом УНДП у Београду.
Програм под називом “Подршка одрживом финансирању система заштићених подручја у Србији” спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП) у сарадњи са Министарством пољопривреде и заштите животне средине.
Помоћник министра пољопривреде и заштите животне средине Слободан Ердељан навео је да то министарство у сарадњи са УНДП ради на ревизији постојеће стратегије биолошке развноврсности Србије за период од 2011. до 2018. године.
Ускоро још пет заштићених подручја
“У току је доношење закона о националним парковима и проглашење пет нових заштићених подручја, међу којима и специјални резерват природе Сува планина на око 18.000 хектара”, рекао је он.
Ердељан је рекао и да се тренутно формира и радна група за израду новог закона о заштити природе.
“Министарство пољопривреде и заштите животне средине даје активну подршку обележавању Међународног дана биодиверзитета и подизању свести јавности о овој теми. Радимо заједно са канцеларијом УН и захвални смо УНДП-у који нам помаже да унапредимо заштиту природе и целе животне средине, не само на овом, већ и на другим пројектима”, рекао је Ердељан.
Координаторка УН и представница УНДП у Србији Ирена Војачкова Солорано навела је да је овај пројекат допринео унапређењу законског оквира за побољшање финансијске одрживости заштићених подручја.
Према њеним речима, пројекат је, такође, допринео и повећању прилива прихода за систем заштићених подружја и јачању институционалних и индивидуалних капацитета управљача тих подрчја. Она је нагласила да субвенције и подстицајне мере за заштићена подручја не би требало схватати као трошак, већ као улагање.
Према њеним речима, у прошлости се човек није односио на прави начин према природи па данас сви плаћамо цену јер смо сведоци великих климатских промена.
Танјуг, Срна
фото: Данило Ђерковић, Стаклено звоно