Европа

Петер Бајер: Признање Косова услов да Србија уопште започне преговоре са ЕУ

Пуноправног чланства Србије у ЕУ неће бити без признања Косова, то је заправо био услов да се уопште започне с преговорима, понавља посланик ЦДУ

DW: Ваш интервју који сте дали приликом боравка у Београду и у којем сте изјавили како Србија неће постати чланица Европске уније све док не призна независност Косова, поприлично је узбуркао духове.

Петер Бајер: Оно што сам рекао није ништа ново: чланства у Европској унији неће бити без признања Косова. Постоје различити модели за то. Знам да то није једноставно, али то је заправо био услов да се уопште започне с преговорима. Значи, пре или касније, и то пре пуноправног чланства. И то није заиста ништа ново. Сваком је од самог почетка то било јасно и зато ме искрено чуди да се сада око тога дигла толика прашина.

Као познавалац прилика у региону, верујете ли уопште да ће Србија икада признати Косово?

То није питање вере, него пре свега питање како постићи одлучујуће напретке у процесу дијалога између Београда и Приштине, и како постићи напретке у преговорима с Европском унијом. То је дакле нешто што има везе са садржајем и чињеницама. Ми морамо и да се запитамо колико озбиљно се приступа свему. Обе стране морају једна другој да изађу у сусрет. Знам да није увек лако. Али ту је циљ, и за тај циљ је потребно прећи преко неких својих тврдокорних ставова.

Премијерка Републике Србије Ана Брнабић је била ових дана у Берлину и у једном излагању још једном јасно поновила да Србија никада неће признати независно Косово и да ће Косово, цитирам, „увек бити део Србије“. Али истовремено је рекла да се мора трагати за компромисима. Да ли је при таквом стајалишту некакав компромис уопште могућ?

То је заиста тешко. Могу и да разумем зашто премијерка Брнабић то тако каже. Још је прерано конкретно разговарати о моделу признавања и знам да је све то заједно повезано с Уставом Србије. И знам да је то све заједно нешто што ће се одвијати тек за неколико година. И зато сам и у интервјуу који сам пре пар дана дао у Београду јасно хтео да ставим до знања да би се увек изнова требало присетити услова и запитати се шта је циљ свега тога. Али мислим да је то процес у којем сви, па и ЕУ, морају много тога да науче. Нормализација односа, дијалог с Приштином и на крају признање Косова, супстанцијални је део преговора с ЕУ.

У Београду се у последње вријеме, након застоја, могло чути да је дијалог с Приштином заправо мртав. Да ли се и Ви тако песимистични?

Наравно да нисам. Брине ме што нама значајних напредака, али не бих дијалог проглашавао мртвим. Мислим да би сви који учествују у том процесу, и то не само представници Србије и Косова, већ и висока представница за спољну политику Федерика Могерини и комесар за проширење Јоханес Хан, требало да се тргну и да дају нове импулсе. То исто важи и за немачку страну.

У потрази за компромисом, колико је конструктивно истицање пројекта формирања Војске Косова?

Могу да разумем страхове Србије да сада на другој страни настаје велика војска. Али нико у Београду не би требало да страхује или да се осећа угроженим због косовске војске.

Стекао се утисак да је Берлин једини стриктно против промене граница између Србије и Косова, што се спомињало као једно од могућих решења. Зашто Берлин заузима такав тврдокорни став по том питању?

Наша највећа брига је да би, након размене територија, како год би она на крају изгледала, могло да дође до нестабилности у другим деловима региона, споменућу само Републику Српску и Босну и Херцеговину. И ту нисмо усамљени у скепси, већ то делимо и са својим америчким пријатељима. Мислим да смо у 21. веку већ прешли преко тога да повлачимо границе по етничком принципу. И ја се питам, ако до такве размене територија и дође, шта ће се догодити са Србима на југу Косова, са њих око 35.000, а који не би били укључени у ту акцију? Шта је са много више Срба у другим деловима Косова? Значи, тај предлог не би био сигурно решење.

Ако се обе стране око тога договоре и Немачка остане сама у својој критици, хоће ли Берлин да промени своје мишљење?

Али Немачка у тој критици није усамљена, како се воли да се понавља. Заправо је мало оних који подржавају ту идеју. На самом Косову је то у суштини само Хашим Тачи. И требало би се запитати да ли је заиста тако да САД активно подржавају размену територија. Мислим да то није случај. Ја ћу ускоро у Вашингтону да разговарам о тој теми, а већ сада знам да се тамо та идеја не прихвата с одушевљењем.

Како коментаришете неке инсинуације у медијима да се Немачка противи размени територија, што би довело до сређивања односа Београда и Приштине, и на крају довело Србију пред врата Европске уније, а да то Немачка, због унутрашњег притиска, заправо не жели?

У медијима – дозволите да то кажем, посебно на Балкану – појављују се свакаква нагађања која немају везе с истином. Последњи случај јесте и наводна вест о либерализацији визног система између Косова и Европске уније, и то још ове године, што су обећали неки политичари. Ја не знам одакле уопште долазе такве информације.

Како заправо стоје ствари с визном либерализацијом?

Европски парламент и Комисија дали су зелено светло, а сада је ствар на свим чланицама ЕУ да се по том питању изјасне. У Немачкој траје усаглашавање између министарства спољних и унутрашњих послова. Када ће тај процес бити окончан, тешко је рећи.

Немачка канцеларка Ангела Меркел најавила је своје повлачење с места председнице Хришћанско-демократске уније (ЦДУ), а касније и са канцеларске позиције. Да ли ће то утицати на политику према Западном Балкану?

Мислим да ће, након децембра, када ЦДУ изабере нову председницу или председника, канцеларка имати још више времена да се позабави питањима Западног Балкана. Унутар ЦДУ делује једна група састављена од чланова различитих ресорних гремијума и одбора која помно прати збивања на Западном Балкану и којој је стало до напретка у том делу Европе. И по томе смо јединствени у поређењу с другим странкама у Бундестагу. Ми Западни Балкан пратимо критички, али благонаклоно, јер нам је стало до будућности и стабилности тог региона.

Петер Бајер (47) је посланик Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) у Бундестагу и известилац демохришћана (ЦДУ/ЦСУ) за Западни Балкан и трансатлантске односе

Ненад Крајцер

(Дојче веле, 16. 11. 2018)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Gospodine Bajer nadam se da nikada necemo uci u EU. Srbija je siromasna i sa tim primanjima nama je dobro brz EU. Pitam se ko vam daje pravo gospodine Bajer da nas ucenom navlacite i da vi odredjujete politiku Srbije. To pravo Vucic Aleksandar ne treba dopustati no vama, niti Merkelovoj ni Mogerinijevoj……. Mi smo narod junaka i bez straha, nasu teritoriju ne prodajemo po vasim ucenama a Kosovo je Srbija pa EU nam ne treba. Vucic je kriv za sve sto se desava, pezi i puzi pred vama, licemeran i ljigav, klanja se ovako visol do zemlje i spreman za svaku vasu uciniti uslugu a narod Srbije trpi egzekuciju koju odredjuje i drzi gladne, bez buducnosti o kojoj nas laze. OSTAVI TE SRBIJU SRBIMA!!!!!!?

  2. da ne namecem svoje, Hegel je pisao o spoljasnjosti koja odslikava unutrasnjost a ovaj lepotan je primer za to. — ovakve treba povatati i termicki obraditi, inace, ako je verovati onom englezu lezilebovicu i dokolicaru kome je bilo tesko i bradu obrijati vec lakse vaske i gnjide u njoj razmnozavati, ovakvi bi nas preplavili, jer jaci pobedjuju i naprednjacke copor stvaraju. — to sto im je guzica umesto glave nije za cudjenje, darvinova teorija je zvanicno ucenje.

  3. Који си ти мој андрак. Ти сереш о условима за улаазак у тамницу народа. Срби никад добровољно нису ишли у тамницу већ су се борили до последњег. Тако ће и овог пута. Сви у недељу пред скупштину.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!