Србија

Пилот Мехић хтео на ВМА, рекли му да је „Сурчин сигурица“ и – 7 особа је погинуло

Како наш Генералштаб није дао сагласност за објављивање свих чињеница, Министарство одбране је на свом сајту објавило део прилога из извештаја комисија о паду хеликоптера 13. марта. Из онога што је дозвољено за објављивање, види се да је пилот Омер Мехић инсистирао да слети на ВМА, али је хеликоптер преусмерен на аеродром у Сурчину, који је назван „сигурицом“, као и да је министар здравља Златибор Лончар „изразио намеру да присуствује слетању хеликоптера“. Потом је погинуло седам особа.

Да ли ће јавност икада добити све одговоре о паду хеликоптера?

У транскриптима разговора се види како се одвијала цела ситуација, говори се о месту за слетање где је аеродром Никола Тесла назван „сигурицом“, наводи се да је у 21.37 пилот ваздухоплова прихватио да се преусмери на аеродром Никола Тесла и затражио податке за слетање на аеродром, а да је пре тога инсистирао да се слети на хелиодром ВМА.

У прилозима извештаја комисије коју је формирао начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић налазе се извештај командира Жарка Ђенисијевића, изјава старијег водника Томице Ђорђевића, записи из Књижнице одржавања ваздухоплова, лист издавања и примања горива и мазива, преглед метеоролошких услова, као и изјаве потпуковника Мирослава Зечевића, бригадног генерала Предрага Бандића и мајора Бојана Тркуље.

У изјави генерала Бандића, на 17. страни првог извештаја у тачки 1. наводи се да је од министра одбране добио усмени захтев да се размотри могућност слања хеликоптера.

У тачки 6. наводи да сматра оправданим усмеравање слетања хеликоптера на аеродром „Никола Тесла“. У извештају недостају тачке 4. и 5. и половина тачке 6.

Бандић наводи да није давао никаква директна наређења посади па време извршења, већ да су наређења издавана директном радио-везом.

„Поруке које сам са другим лицима разменио у време лета нису утицала на извршење лета“, навео је Бандић.

Такође, у тачки 8. Бандић наводи да је информацију о намери министра здравља Златибора Лончара у Влади Републике Србије да присуствује слетању добио од њега лично током његовог телефонског позива на службени мобилни телефон.

Са друге стране, у прилозима извештаја стручне комисије коју је формирао командант РВ и ПВО налази се записник о раду Комисије за испитивање удеса војног хеликоптера на укупно 198 страна. У њима се налазе и транскрипти телефонског разговора.

 

б92.нет

припрема: Србија данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!