Како наш Генералштаб није дао сагласност за објављивање свих чињеница, Министарство одбране је на свом сајту објавило део прилога из извештаја комисија о паду хеликоптера 13. марта. Из онога што је дозвољено за објављивање, види се да је пилот Омер Мехић инсистирао да слети на ВМА, али је хеликоптер преусмерен на аеродром у Сурчину, који је назван “сигурицом”, као и да је министар здравља Златибор Лончар “изразио намеру да присуствује слетању хеликоптера”. Потом је погинуло седам особа.
Да ли ће јавност икада добити све одговоре о паду хеликоптера?
У транскриптима разговора се види како се одвијала цела ситуација, говори се о месту за слетање где је аеродром Никола Тесла назван “сигурицом”, наводи се да је у 21.37 пилот ваздухоплова прихватио да се преусмери на аеродром Никола Тесла и затражио податке за слетање на аеродром, а да је пре тога инсистирао да се слети на хелиодром ВМА.
У прилозима извештаја комисије коју је формирао начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић налазе се извештај командира Жарка Ђенисијевића, изјава старијег водника Томице Ђорђевића, записи из Књижнице одржавања ваздухоплова, лист издавања и примања горива и мазива, преглед метеоролошких услова, као и изјаве потпуковника Мирослава Зечевића, бригадног генерала Предрага Бандића и мајора Бојана Тркуље.
У изјави генерала Бандића, на 17. страни првог извештаја у тачки 1. наводи се да је од министра одбране добио усмени захтев да се размотри могућност слања хеликоптера.
У тачки 6. наводи да сматра оправданим усмеравање слетања хеликоптера на аеродром “Никола Тесла”. У извештају недостају тачке 4. и 5. и половина тачке 6.
Бандић наводи да није давао никаква директна наређења посади па време извршења, већ да су наређења издавана директном радио-везом.
“Поруке које сам са другим лицима разменио у време лета нису утицала на извршење лета”, навео је Бандић.
Такође, у тачки 8. Бандић наводи да је информацију о намери министра здравља Златибора Лончара у Влади Републике Србије да присуствује слетању добио од њега лично током његовог телефонског позива на службени мобилни телефон.
Са друге стране, у прилозима извештаја стручне комисије коју је формирао командант РВ и ПВО налази се записник о раду Комисије за испитивање удеса војног хеликоптера на укупно 198 страна. У њима се налазе и транскрипти телефонског разговора.
б92.нет
припрема: Србија данас