Економиста Стојан Стаменковић оценио је данас да је питање да ли ће Фијат после истека уговора 2018. године и даље остати у Србији.
– Чини ми се да уговор истиче 2018. године и нисам сигуран да ли ће се продужити или ће Фијат коначно отићи одавде. Ја не видим ту неку перспективу за раст производње – рекао је Стаменковић на представљању новог броја часописа Макроекономске анализе и трендови (МАТ).
Додао је да међугодишња поређења показују пад производње моторних возила и приколица за близу седам одсто у јулу и за девет одсто у седмомесечном периоду.
– Након укидања треће смене у компанији Фијат не може се очекивати побољшање у овој области – рекао је Стаменковић.
Навео је да тренд ове области у последња три месеца стагнира на нивоу који је за око 11 одсто нижи од прошлогодишњег просека, а производња је сада нижа од оне максималне, достигнуте средином 2013.године за више од 40 одсто.
Према његовим речима, вредност извоза моторних возила и приколица у периоду јануар-јул била око 1,2 милијарде евра (месечни просек био 174,5 милиона евра), а у јулу је та вредност редукована на 132 милиона евра што је за 39,4 одсто мање него у јулу 2013.године.
– То је један од битних фактора редукције динамике укупног извоза у јулу – оценио је Стаменковић.
На представљању новог броја МАТ речено је да је у јулу индустријска производња, после пада у јуну, у позитивној зони, прерађивачка производња такође има стабилну тенденцију, а јавне финансије биле су у равнотежи.
Економисти указују да је индустријска производња имала скроман међугодишњи раст од свега 0,7 одсто, да је је међугодишњи пораст за седам месеци изнео 2,7 одсто.
Међугодишњи раст прерађивачке индустрије је 4,1 одсто колико је износио у јуну, а у јулу 5,2 одсто.
Економисти указују да оквирна процена раста производње прерађивачке индустрије за целу ову годну, када се узму у обзир и ризици и могуће редукција производње у неким областима могла би се кретати између шест и седам одсто.
Танјуг