Каква је будућност ПКБ-а који се од 2018. налази у рукама Ал Дахре? Уговор који је држава потписала са арапском компанијом истиче у новембру, а поједини засполени за Н1 кажу да ситуација у фирми “није добра”. Упозоравају да радници имају ниске плате, да колективни уговор није потписан и да су обећања представника државе да ће фирма након приватизације да процвета – остала “пуста”.
Натпис „Највећи произвођач млека у Србији“ прво је што „упада у очи“ када се стане испред ПКБ-а којим већ три године руковди арпска фирма Ал Дахра. Међутим, много више „очи боде“ снимак који се појавио на друштвеним мрежама, а који показује у каквом су стању краве које се гаје на имању Ал Дахре.
Потпредседник Странке слободе и правде Дејан Булатовић каже да је неухрањеност животиња само један од проблема.
„Мени су неки људи из самог менаџента који се не салажу са таквим опхођењем према животињама послали снимак, те животиње су буквално пред смрт, оне не могу да се померају, врше нужду испод њих, заиста катастрофа, оне се максимално искоришћавају у Ал Дахри – слабо их хране, а имају четири муже, ми имамо некад да ту у једном дану угине 30 крава“, упозорава он.
„Најмање плате у аграру“
Осим животиња, на мукама су и запослени, јер, како кажу, немају нормалне услове за рад. Иако су у време приватизације, 2018. године, добили обећања надлежних да ће плате бити боље, јер ће ПКБ да „процвета“ уз инвестиције, показало се супротно. Уместо новитета, добили су две затворене фарме, истиче Зоран Бркић, председник Самосталног синдиката Ал Дахре Србија.
„Не знам шта ће даље бити, али није добро. Радници су незадовољни са платама, тотално су незадовољни, не могу да прехране своје породице, бојим се да је то дошло до једне тачке кључања, не знам нашта то све може да испадне, ми смо најмањи са платама у аграру, што је најгоре још увек немамо колективни уговор“, наводи Бркић.
А да ли су упознати са ситуацијом у фирми, и шта ће бити предузето у случају животиња и радника није познато, јер на та питања Н1 одгвор није стигао од представника араспке компаније. На позиве и поруке наше телевизије није одгворио ни министар пољопривреде Бранислав Недимовић.
„Шта ће бити од септембра, када истекне уговор са државом?“
Бивши председник Самосталног синдиката Ал Дахре Милисав Ђорђевић каже да је приватизација нанела велику штету ПКБ-у и да није урађена у интересу запослених. Наводи и да није јасно чиме ће се фирма бавити од септембра, када са државом истекне потписани уговор.
„Зато што држава Србија једноставно не подстиче произвођаче млека зато што немају премије за мелко, зато што ово предузе, без обзира што је светског реномеа и светског гласа, и даље послује са губитком као што је пословао и ПКБ са губитком. Једноставно, сточарска производња без премија, без субвенција не може да буде позитивна нигде, а поготову код нас и искрено се бојимо да гашењем сточарске производње, да ће се угасити сигурно преко 400 радних места запослених у Ал Дахри“, страхује Ђорђевић.
Уколико радници остану без посла, то за државу неће бити једини проблем. Пре неколико месеци, медији су упозорили да због изградње ауто-пута Београд-Зрењанин, Србија од Ал Дахре мора да откупи део земљишта које је компанији у поступку приватизације продала испод цене. Представници опозиције су навели и да ће држава морати да откупи земљиште „по десет пута већој цени“. На све те наводе, представници државе за сада ћуте.
Н1