Београд — Представници два репрезентативна синдиката у ПКБ корпорацији сматрају да приватизација не би била добра за успешно пословање те компаније.
Председник Независног синдиката у ПКБ-у, Никола Лазић, рекао је да корпорација има ресурсе, потенцијале и могућности да добро послује у садашњој вланичкој структури.
„Ми имамо титулара. Град је власник педузећа и немамо обавезу да се приватизујемо. Наш став је да може евентуално да се промени структура капитала, и наша настојања ићи ће у том правцу. Да се од акција које смо поклонили граду, врати део поклона запосленима, а у једном делу да се са евентуалним стратешким партнером договори докапитализација ПКБ-а“, навео је он.
Председник Самосталног сидниката у ПКБ-у, Милисав Ђорђевић, сагласио се да нема никакве потребе да се ПКБ у овом тренутку приватизује, јер добро послује без икакве помоћи државе. „Надамо се да ћемо успети да постигнемо договор са власником, и да ће се одустати од процеса приватизације. Упутили смо отворене позиве и премијеру и министарки пољопривреде да посете ПКБ, јер мислимо да можда неки органи власти немају праву слику шта је стварно ПКБ, како и у којим условима послује“, рекао је Ђорђевић. Према његовом мишљењу, ПКБ је за последњих неколико година успео да се врати на „прави пут“ и сада може да води тржишну утакмицу са свима.
Представници синдиката и руководства ПКБ-а сматрају да би држава и град требало да контролишу већински пакет акција, да буду власници најмање 51 одсто капитала, навео је Лазић. „И синдикати и пословодство размишљају у том правцу. Мислим да смо наишли на разумевање и Агенције за приватизацију. Сада остаје да интезивирамо контакте са градом као власником“, рекао је он, напомињући да Агенција за приватизацију до 1. новембра треба да изађе са предлогом модела за приватизацију ПКБ коропрације.
Тај модел град, као власник, не мора да прихвати и не мора да се приватизије фирма, објаснио је Лазић.
Подсетио је да је у последњих 10 година ПКБ корпорација прошла неколико власничких трансформација, а у једном тренутку запослени су сав друштвени капитал као поклон дали на управљање граду Београду, који је тако постао већински власник ПКБ-а, што се до сада показао као добар модел пословања.
Он је рекао да су представници рукводоства и синдиката ПКБ-а јуче имали састанак у Агенцији за приватизацију, где им је предочено да Агенција има задатак да приватизује сва друштвена предузећа. У Агенцији за приватизацију им је, како додаје, објашњено да је обавеза да се приватизује само друштвени капитал.
ПКБ у овом тренутку има нешто више од једног процента друштвеног капитала, остатак власништва је поклоњен граду Београду, а око 0,27 одсто је приватни капитал од купљених акција, истакао је Лазић.
„То је добар модел пословања, јер ми у овом моменту постижемо добре пословне резултате. Још један разлог зашто не би требало приватизовати ПКБ јесу овогодишњи резултати. Имамо рекордну производњу у сточарству, производња млека никада није била већа од када послује ПКБ. У тој производњи смо апсолутно доминантни у држави“.
Он је нагласио да би држава, не финансијски, већ административно требало да помогне корпорацији, указавши да ПКБ једина у држави није добила субвенције за произведено млеко. Лазић је подсетио да ПКБ дневно производи између 170.000 и 200.000 литара млека екстра класе, што представља више од 10 одсто укупне производње млека у држави.
„ПКБ је надомак Београда, имамо саобраћајнице, имамо инфрастуктуру, имамо добар модел пословања, и није моменат, није прилика да се фирма приватизује“, сматра он.
Чињеница је да преко дела земљишта у влаништву ПКБ сада пролази пут који се прави у оквиру моста Земун-Борча, и да то земљиште више неће моћи да се употребљава као пољопривредно, већ ће подстати грађевинско земљиште, а то драстично мења вредност предузећа, указао је саговорник.
Корпорација ПКБ нашла се на списку за приватизацију 502 предузећа у оквиру јавног позива за прикупљање писама о заинтересованости инвеститора, који је недавно објавила Агенција за приватизацију.
Танјуг
Da namire svoje finansijere ili?
@AgCiki e jbga!! Najgore preduzeće u agraru u Vojvodini…
Zato sto ce neka fukara da dobije tal od prodaje
Zato sto ce neka fukara da dobije tal od prodaje