На платном списку Скупштине Србије налази се 79 некадашњих посланика. Током три месеца, на експосланике отишло 33.144.336 динара, месечно узимају 11 милиона
УКОЛИКО лидеру ЛСВ Ненаду Чанку буде одобрен захтев, он ће бити 80. бивши посланик који се задржава на платном списку и по напуштању Скупштине Србије. Ова група народних изабраника, који користе законско право на зараде пола године по престанку функције, парламент месечно кошта 11 милиона динара.
Председник Административног одбора Зоран Бабић каже:
– Посланик не може да оствари то право ако је пре преузимања функције замрзао радни однос у матичној фирми, ако је у међувремену стекао право на пензију или је осуђен на казну затвора дужу од пет година.
Све ове препреке успела је да прескочи чак трећина прошлог сазива парламента. Међу њима је највише радикала – 36, а они су били и најбројнији посланички клуб. Ту је и 16 некадашњих парламентараца ДС, њих осам из Г 17 плус, шесторо из ДСС, четири представника НС…
Према подацима, достављеним ”Новостима” из парламента, на зараде бивших посланика, исплаћених за јун, јул и август, отишло је укупно 33.144.336 динара. То значи да ће плаћање експарламентараца до краја однети око 66 милиона динара. Поређења ради, за трошкове превоза свих стално запослених у Скупштини током целе године издвојено је десет милиона мање.
БРАЧНИ ПАР НА СПИСКУ
КАО представници различитих странака, на списку бивших посланика који добијају новац од Скупштине, нашао се и брачни пар Шаровић – Немања (СРС) и Александра (НС). Александра се у међувремену породила, па ће зараду добијати док је на породиљском одусуству, а потом ће се вратити у школу где ради као професор клавира. Немања Шаровић нам каже да још не зна шта ће радити када престане да добија плату од парламента.
Међутим, ближи се крај ”шестомесечне идиле”. Бившима ће стићи још само две коверте с платом од око 75.000 динара, а онда ће морати да промене ”послодавца”. Док су неки већ пронашли будући извор прихода, други се још премишљају.
Некадашњи потпредседник парламента Никола Новаковић (Г 17 плус) сигуран је да се политиком више неће бавити:
– Сви моји даљи планови везани су за породицу и приватан посао. Још мало ми је остало до пензије, а то ћу одрадити у својој адвокатској канцеларији у Новом Саду. Политику напуштам трајно и неопозиво.
У пензију би радо и бивши вођа радикала у Скупштини Драган Тодоровић. Међутим, пожалио нам се да ту жељу не може тако лако да оствари због документације:
– Испуњавам услове за пензију, али не могу да пронађем ”папире” који доказују да су ми уплаћени доприноси за годину и по дана. У сваком случају, имам своју фирму, па ћу се некако снаћи.
Марко Ђуришић, из ДС, каже нам да још није почео да трага за новим послом, него се фокусирао на дешавања у странци и предстојеће изборе.
– Немам још никакве планове шта ћу радити када примим и последњу плату од парламента. Сада имам много посла као шеф Организационог одбора страначке скупштине.
Новости