Српска власт се прописно избламирала објављујући дизајн коначног изгледа будуће главне железничке станице у Београду. Наиме, српски медији објавили су писмо инжењера који је пројектовао приказану зграду, али не за Београд, већ за железничку станицу у Хонгконгу.
– Када сам први пут у „Политици“ видео илустрацију будућег железничког чвора Прокоп у Београду, гласно сам се насмејао – написао је на почетку писма српској јавности Ендру Бромберг, директор борда фирме Аедас који је аутор пројекта станице Вест Каулун у Хонгконгу.
– Било је одмах јасно да се ради о дорађеној илустрацији пројекта за изградњу железничке станице Вест Каулун у Хонгконгу, делу великог железничког пројекта „Експрес рејл линк“, пројекта који сам лично осмислио и на којем се већ увелико ради, почевши од 2009. године. Нико из Србије и Београда никада није контактирао са нама тим поводом. Јасно је да је неко узео позадину Београда и налепио је на нашу макету. Надам се да тај предлог нико не схвата озбиљно и да га од сада треба третирати само као забавно штиво. Сигуран сам да ће сада, када јавност буде обавештена о истини, илустрација бити одбачена – написао је аутор пројекта из Хонгконга.
Он је додао да је спреман да Београду помогне у дизајнирању станице, али и да се решења не могу једноставно пресликавати јер сваки град има своје специфичности. Пројектант подсећа и на проблем плагијата.
– Плагирање је озбиљно питање и широм света људи и фирме предузимају одређене кораке како би заштитили своју интелектуалну својину, укључујући и архитектонске идеје. Надам се да ваш град неће урушити свој интегритет, сада када је истина на виделу – истакао је Бромберг.
Железнице Србије се овим поводом нису огласиле у јавности, као ни на наш позив да коментаришу како се пројекат с Далеког истока, стар седам година, појавио сада у Србији.
Пројекат за кампању
За завршетак станице Прокоп у Београду са приступним саобраћајницама биће потребно око 150 милиона евра, од чега је 25 милиона из кредита Кувајтског фонда за развој. Станица је иначе пројекат рекордно дуге градње. Од 1979. власти су пузећим темпом градиле Прокоп. Али су се и све власти фотографисале у предизборним кампањама.
Љ. Ивановић – Вести