Горњи Милановац – Планина Рудник је најстарије место у Европи где су вршена рударска ископавања, показала су најновија арехеолошка истраживања.
Према налазима Археолошког института у Београду и Музеја у Горњем Милановцу, пронађени су докази да је рударење вршено још у раном неолиту, на локалитету Прљуша, у виду оруђа и алата израђених од кристала и малихита.
Доцент Одељења за архелогију Филозофског факултета у Београду Дејан Радичевић који руководи истраживањима, за агенцију Бета је изјавио да је на “крову Шумадије” још у предтурско време постојала варош, што доказују бројне ископине на око 500 метара.
“Овде је био најважнији извор прихода тадашње српске државе, где се ковао новац, извожене прерадјевине од руде и набвављана роба широке потрошње од тканина до луксуза”, објашњава доцент испред свога тима.
У прилог томе иде и чињеница да су са Рудника водили путеви према Београду, западној Морави, Приморју, Нишу и Софији а Острвица и Борач били су утврдјења која су штитила и бранила читав овај крај.
Истраживачи показују и пронађена гробља са више од стотину скелета и објашњавају да је то једна од највећих средњовековних некропола у Шумадији.
“Ископавамо и остатке грађевина световног, профаног карактера, стамбених и резиденцијалних, где се види да су квалитетно грађене, украшени фрескама, што говори о богатству тадашњих житеља”, истакао је Радичевић.
За истраживања на Руднику годишње се издваја око 700.000 динара а највише обезбеђује Министарство културе, као и општина Горњи Милановац, али су та средства исувише скромна.
Бета