Економија

Плате не могу да покрију рате кредита

КАШЊЕЊЕ грађана у отплати кредита све је веће, а од укупно одобрених зајмова у вредности 614 милијарди динара, према подацима Народне банке Србије, не може да се врати око 60 милијарди динара или 9,2 одсто. Највеће кашњење је код враћања рата за кеш и потрошачке кредите, али и измирења дугова за кредитне картице и дозвољени минус. Ове дугове банке и најтеже наплаћују уколико клијент не прима плату или је остао без посла.

Једна од могућности која се клијентима нуди како би им се олакшало враћање обавеза је продужење рока враћања кредита за 24 месеца, што доводи до смањења висине месечне обавезе и олакшава враћање кредита. Клијенту се нуди и коришћења грејс периода у истом трајању у оквиру којег плаћа само камату. За клијенте који су остали без посла постоји могућност привремене обуставе плаћања свих обавеза за кредит. „Превентива“ је осигурање за случај губитка посла, које обезбеђује отплату одређеног броја рата.

– Ниво проблематичних кредита је релативно висок и износи око 20 одсто и тај проблем треба да се решава на системски начин – каже гувернерка НБС Јоргованка Табаковић. – У децембру прошле године усвојили смо измене прописа о условима за уступање потраживања банака што би требало у великој мери да допринесе решавању проблематичних зајмова и стимулисању кредитног раста. Први ефекти већ су видљиви а пуни ефекти ових измена очекују се у наредном периоду.

У НБС наводе да су проблематични кредити у потпуности покривени резервама за процењене губитке и да то обезбеђује стабилност банкарског сектора Србије. Централна банка сматра да је за њу изазов решавање проблема тешко наплативих зајмова, али да ће се ослободити средства за одобравање нових кредита.

Кашњење у отплати кредита, према подацима Кредитног бироа, износи 5,1 одсто, за текуће рачуне 8,5 одсто, лизинг уговоре 12,8 одсто, а кредитне картице 12,5 одсто. Банке покушавају на све начине да се договоре са грађанима који имају кашњење за било коју услугу јер им сваки, ма и најмањи, проценат наплате дуга значи.

Готовински, потрошачки и кредити за рефинансирање обезбеђени су само меницом која у случају губитка посла клијента не може да буде реализована. Већи проблем је са стамбеним зајмовима, који су под хипотеком, али ни активирање ове залоге за банку не значи да ће доћи до свог новца јер већ дуже време продаја некретнина стагнира.
ШВАЈЦАРЦИ

– ОЧекујемо да ће смањење проблематичних кредита код становништва у наредном периоду допринети што су банке прихватиле нашу препоруку за кориснике стамбених кредита везаних за швајцарски франак – наводе у НБС. – Они ће отплаћивати кредит у одређеном временском периоду у мањим износима у односу на првобитно уговорене рате.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!