– Обавеза државе је да обезбеди поштовање права радника и не сме се дозволити да измиривање обавеза према запосленима постане вид „хуманитарног прилога” – изјавио је потпредседник Асоцијације малих и средњих предузећа Милан Кнежевић.
– Не знам због чега заштитник грађана Саша Јанковић спасава права радника од државе која треба да спроводи та права. Држава је плаћена да изнуди да се сви радници благовремено пријаве, да од нас послодаваца благовремено наплати порезе и доприносе и да они који не измирују обавезе према радницима одговарају пред законом.
Заштитник грађана Саша Јанковић изјавио је протекле седмице да, за сада малом броју грађана Србије и, поред судских пресуда, нису исплаћене вишегодишње зараде, упозоривши да тај проблем свакодневно расте и да представља кршење људских права.
Он је позвао Владу да крене у решавање тог проблема. Кнежевић истиче да је држава дужна да обезбеди да се благовремено измире обавезе, уплате обавезујући порези и доприноси на зараде, а ако се то не догоди, тражи се смена у институцијама и суочавање с одговорношћу.
Кнежевић је истакао да је једино исправно да оне који не плаћају држава блокира и у поступку извршења принудно наплати дуговане износе. По његовим речима, не треба изгубити из вида чињеницу да се већ сада плаћају високи порези и доприноси на рад па зато треба очекивати да радници у још већој мери не буду пријављивани јер се послодавцима то чини јединим начином да преживе.
Кнежевић сматра да је исправна одлука радника да туже фирму ако им није исплатила зараде.
– Пословни ризик послодавца нема никакве везе с његовом обавезом исплате зарада радницима. Ако неко на Западу не исплаћује зараде, порезе и доприносе, првог месеца следи блокада и принудна наплата. Таква фирма иде у стечај, а радници се намирују из стечајне масе – објаснио је Кнежевић, и нагласио да је „проблем што се овде ниједан од тих правних института не спроводи”.
– Апсолутно сматрам да радници треба судски да потражују све што им по закону припада. Не само да покрећу поступке против послодаваца него и против државе и против било којег правног института јер су закони јединствени за све – нагласио је Кнежевић.
По подацима којима располаже Савез самосталних сидниката Србије, тренутно око 70.000 запослених ради а не прима зараде и тај број, како се процењује, варира квартално између 50.000 и 80.000 људи.
Е. Дн.
Кривица и запослених
– По мени, највећи кривци за то су радници који благовремено не узбуњују и не утуже послодавца – казао је Кнежевић, и нагласио да је страх радника од отказа у оваквим ситуацијама – сувишан. – Страхујем и ја да ми неко може украсти нешто, али га пријавим ако га видим да хоће да ми украде. Каква је разлика између тога што ће добити отказ и чињенице да раде без новца? Боље је да добију отказ, а не да раде а не плаћа им се.
Дневник