Београд — Члан Фискалног савета Владимир Вучковић каже да је стезања каиша неизбежно, јер Србија није у ситуацији да бира између штедње и подстицања привредног раста.
„Веће су шансе да раст БДП-а ове године буде нула него планираних један одсто, а уз неизбежне додатне мере штедње, које ће негативно утицати на привредни раст, могућа је и рецесија“, рекао је Вучковић у интервјуу за најновији број НИН-а.
Он додаје да успоравање раста или рецесија не смеју да одвраћају од стезања каиша, јер Србија, како каже, нажалост, нема могућност да бира између штедње и подстицања привредног раста.
Само да молимо Бога
Осврћући се на економске програме странака и изјаве политичара у предизборној кампањи, члан Фисаклног савета је приметио да „остаје само да молимо Бога да се та обећања не спроведу, ко год да дође на власт“. Сва та обећања, објашњава Вучковић, своде се на повећање расхода, додатне субвенције, даље одржавање у животу пропалих државних предузећа, „на све што је неодрживо и нереално“.
„Наравно да су једнако важне и мере које ће подстаћи привредни раст. У супротном, приходи буџета ће и даље падати и то неће моћи да се надомести смањењем расхода. Зато нова влада, уз ребаланс буџета, одмах мора да усвоји сет закона, који су били у процедури и пре расписивања избора, да побољша привредни амбијент“, рекао је члан Фискалног савета.
Вучковић сматра да чак и ако се одмах по формирању владе крене у реформе, резултати ће се у најбољем случају видети почетком 2015.
Он каже да би, с обзиром на изборе и формирање нове владе и нове економске политике, ребаланс буџета требало усвојити што пре, а најављујући и могућност смањења плата и пензија.
„Ови расходи су према различитим критеријумима изузетно високи и неодрживи за буџет. Министарство финансија је најавило израду платних разреда, што би за буџет могло да има чак и већи ефекат од солидарног пореза који је вероватно само привремена мера, али је наша процена да нећемо моћи без смањења плата и пензија“, рекао је члан Фискалног савета.
Вучковић сматра да је питање само за колико ће бити смањење, подсећајући да је раније предлагано да пензије веће од 25.000 динара и плате изнад 40.000 динара буду смањене 10 одсто. „Нажалост, рупа у буџету је у међувремену продубљена, тако да ће уштеде морати да буду веће“, оценио је он.
НИН, Танјуг