Скоро читаво ископано злато данас скупља прашину у трезорима и сефовима. Али без тзв. „ретких метала“ немогуће је замислити развој данашње науке и технологије. Научници су их већ назвали „златом 21 века“, каже директор компаније „Аксон – ретки и драгоцени метали“ Дмитриј Кондрутски.
Човечанство је ушло у век ретких метала. Без њих је немогућ технолошки развој. Мобилни телефони, електроника, лаптопови – свуда се користе ретки метали.
Данас, главни снабдевач ових стратешких ресурса на светском тржишту је Кина. Тамо се добија 95% ретких метала. Међутим, у блиској будућности, монопол Кине би могао бити доведен у питање.
Руски научници су развили нову технологију производње ретких метала – показало се да се они могу произвести у хемијској лабораторији. Таква лабораторија се налази на територији хемијске фабрике у Пермском крају, на северозападу Русије. При том, у близини нема никаквог рудника минералних сировина. Локални хемичари добијају јединствене елементе из воде користећи јоноизмењивачке смоле. Оних, које су и главни пуњачи обичних кухињских филтера за воду. Ове смоле апсорбују готово све познате тешке метале.
Међутим, да бисте издвојили одређени ретки метал потребна је посебна – селективна смола. Она у води налази јоне једног одређеног елемента. На пример, злата или платине.
Селективне смоле се добијају по јединственом рецепту пермских хемичара. У својству добијеног производа узимају се технолошки раствори – бочни и обично скроз бескорисни производи било које топионице. Ови раствори су богати скоро свим познатим металима.
Главна тешкоћа је у томе, што су многе особине ретких метала веома сличне. Тако, да се створи смола за издвајање једног конкретног елемента – посао је практично јувелира.
У погледу развоја пословања, пермски научници су тек на почетку. Али за њихове технологије су већ заинтересоване велике рударске и металуршке компаније.
Поред технолошких раствора, научници сугеришу коришћење морске воде. Јер, резерве ретких елемената, растворених у океанима, неколико пута су веће од оних у земљиној кори.
Глас Русије
фото: Глас Русије
A posle vam nije jasno sto se tope polovi!