Економија

Пљачка: Плаћамо највеће затезне камате у Европи!

ПОТРОШАЧИМА који не плате струју и гас на време “враћа” се рачун са затезном каматом увећаном 16 одсто. По томе је Србија апсолутни рекордер у Европи. Просек камата Европске уније чак је упола нижи, а мање камате за заостале дугове, за трећину, имају и све остале државе у региону.

Наша земља држи још један рекорд, такође негативан, јер је просечан рок наплате потраживања скоро шест месеци, док све друге државе региона имају боље резултате.

Док се кашњења у плаћању обавеза максимално санкционишу, просечан радник у Србији мора да чека дуже од два месеца да добије своју плату. Послодавац, био он држава или приватник, са друге стране, не плаћа никакву новчану нити било коју другу казну што је “заборавио” да исплати плате. Не терете се ни они који не плаћају фирмама.

– Нисам платила струју на време јер ми касни плата четири месеца – каже Београђанка Ивана П. – Уместо дуга од 50.000 динара за енергенте, сад морам да дам скоро 58.000 динара. А то што ја чекам своју зараду, никога не интересује.

ЕПС искључује неплатише који су направили 10.000 дуга за електричну енергију у највећим градовима, али по унутрашњости земље потрошачима “секу” енергију и за 2.000 динара неплаћеног дуга. Иако кориснике даљинског грејања не могу да искључе са система, камате им по истом принципу зарачунавају.

Што се корисника на највишем напону тиче, најпре страдају приватне фирме, којима се неплаћање рачуна или кашњење у отплати никако не толерише.

– Највећи дужници за струју су свакако компаније у реструктурирању и комунална и друга јавна предузећа, а највећи број предузећа која дугују за струју су државна – каже Александра Ковачевић, из Уније послодаваца Србије. – Један од великих проблема са којим се привреда суочава је обрачун високих камата уколико касне са плаћањем електричне енергије. Неопходно је изједначити цену струје индустријских потрошача са ценом струје коју плаћају домаћинства, јер ће се на тај начин олакшати пословање привреди, а и наплата би била већа.

СКУПЉИ КОЛИВАТИ

Министар финансија Душан Вујовић изјавио је јуче да ће током прве ревизије аранжмана са ММФ-ом, почетком маја, бити договорено прилагођавање цене струје, које ће ступити на снагу најкасније до 1. јуна, али није децидно најавио да ли ће и колико струја поскупети.

У оквиру тих разговора биће речи и о цени струје, рекао је Вујовић и додао да Србија има најнижу цену струје у региону.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Sto znaci da ce se cena struje povecati {prema Evropi} a kamate se { sniziti malo sutra} isto prema Evropi, A i plate se ujednaciti {isto prema Evropi} kao u Evropi i biti redovne {kao u Evropi}…Pa sad ti ;budi pametan

  2. Zbog pljacke smo i zeleli novu vlast, a sada vidimo da su oni jos veci zlotvori nego predhodna vlast! Zalosno se da je u Srbiji namnozilo lopova toliko da se ne mozemo od njih odbraniti bez radikalnih metoda! Ako dodje do toga, jao njima, ali jao i nama!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!