Немачка влада верује да ће еврозона бити спремна да се носи с изласком Грчке ако то буде потребно, пише у суботу недељник “Шпигл” позивајући се на изворе блиске немачкој влади.
Ципрас: Грчка никад неће вратити дугове
“Немачка влада сматра да је излазак Грчке из еврозоне готово неизбежним ако опозициони вођа Алексис Ципрас, вођа коалиције радикалне левице – Сириза, преузме владу након парламентарних избора, одустане од политике прорачунске штедње и не врати дугове земље”, пише немачки недељник.
Ангела Меркел и нен министар финансија Волфганг Шојбле променили су мишљење и “сада сматрају подношљивим излазак земље из монетарне уније јер је напредак у еврозони постигнут након кризног Самита 2012. Ризик ширења кризе ограничен је јер се сматра да су Португал и Ирска излечени. Осим тога, ЕСМ (Европски стабилизациони механизам) снажан је механизам за спасавање. Велике банке биће заштићене банкарском унијом.
Грчки парламент распуштен је и превремени парламентарни избори најављени су за 25. јануар на којима би, према анкетама, требало да победи Сириза. Алексис Ципрас жели да оконча политику строге штедње коју су Грчкој наметнули међународни зајмодавци, “тројка” коју чине Европска унија, Европска централна банка и Међународни монетарни фонд у замену за 240 милијарди зајма. Ципрас такође жели да испреговара ново реструктурирање јавног дуга који је тежак утег за грчку економију.
Председник Чешке Милош Земан подржао би излазак Грчке из еврозоне, али не и из Европске уније као и немачка канцеларка Ангела Меркел. Они би подржали овакав исход ако би тамошња радикална левица Сириза довела у питање обавезе буџетске штедње, а земља престала да отплаћује дугове.
– Када је реч о Сиризи, знате да сам већ говорио, и то је било веома непопуларно, да би Грчка требало да буде избачена из еврозоне, али не и из ЕУ, зато што је у њу доспела на превару, лажирањем статистике – казао је Земан у интервјуу за чешки дневник “Право”.
Еврокриза траје већ годинама и претворила се у хроничну болест. Рецепт штедње Ангеле Меркел доживео је потпуни неуспех. Грци излазе на изборе 25. јануара. Левичарска влада би могла да очита лекцију надрилекарима неолиберализма. Наиме, Ципрас не намерава да напусти ЕУ, нити да одбаци евро. Он само жели да укине диктат штедње који су Европа и ММФ наметнули његовој земљи. Планира да повећа порезе, уведе минималну зараду, бонове за храну за најсиромашније и бесплатно здравствено осигурање за све незапослене. Међу његовим захтевима један се издваја – отпис дугова. То је заиста револуционарна мера, али неопходна јер Грчка мора да се ослободи свог дуга, јер није у стању да га плати.
Не пуштајте духа из боце
На вест о томе да влада у Берлину више не искључује иступање Грчке из еврозоне реаговао је угледни економиста Петер Бофингер, који сматра да је такав искорак повезан са високим ризиком по стабилност еврозоне.
– Иако ситуација у Грчкој не може да се пореди са другим државама тиме би се пустио дух из боце који би се тешко савладао, рекао је он.
Уколико би Грчка заиста иступила из еврозоне, према прорачунима Беренберг банке максимално 70 милијарди евра немачког пореског новца би отишло у ветар. Председник немачког Института за економска истраживања Ханс Вернер Зин сматра да је Грчка неће никада бити у позицији да врати своје дугове ни тржишне камате. У том смислу он је подржао захтеве Ципраса за отписом дугова.
Љ. Ивановић – Вести