Штрајкови у Србији нису ништа неуобичајено, али обуставе раде у јавним предузећима нису баш честе јер те фирме слове за оне са добрим платама.
Међутим, последњих дана и радници ЈП Пошта негодују и организују протестне шетње.
Представницима власти су са протеста послали поруку да им се врати оно што им је, како тврде – отето.
Кажу да су им плате ниже од републичког просека и да су незадовољни руководством у предузећу.
– „Крајње лоше стање у предузећу се нигде не приказује, прича се о некој добити, о обрту новца, а ништа од тога није тачно“, „Немамо са чим да радимо, поштари носе по два-три рејона, нико им не плаћа то“, „Незадовољни смо платама“, „Стварно су нас дотерали до просјачког штапа“ – само су неке од порука са слогана које су носили радници на претесту.
Протест радника Поште: Траже веће зараде и стручне кадрове
Синдикалци су такође представили своје податке према којима је ПТТ у 2016. остварила нето добит вишу од три милијарде динара, а да запослени у том предузећу имају најниже плате у јавном сектору – око 42.000 динара.
Зато траже побољшање социјалног положаја и боље плате.
Како је за „Вести“ изјавио Зоран Павловић, председник Самосталног синдиката поштанских радника, запослени поред повећања плата траже смену директорке Мире Петровић која се, како наводе, понаша самовољно.
– Тачно је да просек зарада у Пошти износи 42.000 динара (354 евра), али возачи, курири и поштари не прелазе 37.000 динара (312 евра). Ово све досад је било окупљање радника, а 21. новембра започињемо штрајк – каже Павловић.
Он каже да ће се поштовати законски минимум о раду, тако да клијенти неће бити угрожени.
Претходних дана Влада Србије се огласила саопштењем у коме се наводи да је премијерка Ана Брнабић разговарала са представницима репрезентативних синдиката и да су постигли договор.
Према најавама о штрајку изгледа да од договора нема ништа.
Н. С. Прерадовић – Вести
фото: Владимир Шпорчић