НАЈЛЕПШИ и најслађи посао у виноградима на Фрушкој гори је почео. Сезону су отоврили Ирижани, тако да су из винограда у оклини овог места, који „гледају“ према Мачви и Сави, у винарије већ почеле да стижу прве приколице бледо зелених гроздова сорте совињон и шардоне. Виногарадари са друге стране Фрушке горе, оне која гледа на Дунав и Бачку, међутим, не журе. Кажу, сачекаће још неко време, да слатке бобице винове лозе упију више сунца.
– Година је била са много кише, али и са доста сунца, па је и заштита била захтевнија – објашњава Ковачевић. – И поред тога, ко је винограду дао све што му је потребно, имаће одличан род, а како ствари стоје, и годину која ће се памтити по добром вину. Моја екипа је у виноградима квалитетно урадила све послове, тако да сада имамо „школски“ пример квалитета гроздова совињона, са 22,7 одсто шећера и киселином 7,5 и ПХ вредношћу од 3,1…
У подруму „Ковачевић“, у чијем је власништву, од пре неколико година, и стари задружни подрум на изласку из Ирига, ове године би, како процењује његов власник, требало да буде прерађено довољно грожђа за производњу око милион бутеља вина.
– Грожђе кооперантима плаћамо од 30 до 50 евро центи по килограму – наводи Ковачевић. – Наравно, цена пре свега зависи од сорте и квалитета гроздова. Нажалост, биће и неких винограда из којих грожђе нећемо моћи да преузмемо…
О томе какво ће бити вино од ових, првих гроздова који стижу у винарију, како каже Ковачевић, још је рано да се говори. Треба сачекати да се приведе крају ферментација, па да потече прво, младо вино…
Први улазак у виноград са берачима, и узбуђење, кроз које Ковачевић већ пролази, нестрпљиво очекује и Милан Косовић, винар и виноградар из Сремских Карловаца. Са осам хектара винограда око ове варошице у којима гаји пре свега лозу сорте ризлинг и мерло, али и шардоне, совињон блан и каберне, очекује врло солидан род и исто тако добро вино.
– Највише волим када са хектара уберем између осам и девет тона најквалитетнијег грожђа – прича Косовић. – Тако и сечем лозу, да добијем квалитет. Како ствари стоје, ове године и тако сечена лоза даје већи принос. По хектару ће биту и више од 10 тона грожђа.
И Косовић је, као и Ковачевић, много времена провео у винограду, штитећи лозу од болести и наметника.
– Смене кишних дана, па за њима јаког сунца, створили су услове за болести лозе – каже Косовић. – Успео сам да их сузбијем, тако да се сада само надам да ће дани остати суви и сунчани, и да ће берба добро проћи…
ПАЖЉИВА НЕГА
НАДА Кораћ, професор на новосадском Пољопривредном факултету, објашњава како је ова година „тражила“ пажљиву негу винове лозе.
– Смене сунчаних и кишних дана довели су до тога да се винова лоза морала добро заштитити – указује Кораћева. – Ко је све ове радове извео на време, сада не би требало да има проблема. Може се надати врло добром роду, а како ствари стоје, и врло солидном квалитету грожђа. Наравно, све ово је условљено лепим временом у берби.
Фото: Дарко Дозет