Сиријска армија је почела операцију ослобађања Алепа, другог по значају града у земљи.
Операција је добила симболични назив „Северна олуја”. Званични Дамаск као да је одлучио да покаже Американцима и њиховим савезницима, који подржавају сиријске побуњенике, да и он уме да својим намерама даје звучна и сугестивна имена.
Пре кретања у општи напад, сиријска армија је затворила главне прилазе граду и прво ударила на најистуренија побуњеничка упоришта Хирбет Андан, Тел Рифат и Азаз.
Експерти су већ проценили да је то иста тактика којом је у 16 дана преузета контрола над Кусајром: прво чишћење свега око града, па заузимање самог града.
Готово непрекинути низ победа сиријске војске траје већ недељама и јасно је да су побуњеничке снаге поприлично деморалисане у овом тренутку, нарочито и због чињенице да су њихови водећи људи пре 20-ак дана тврдили да је Кусајр „одлучујућа битка за Сирију”.
Битка за Алеп траје од средине јула 2012. године.
Пре почетка операције, побуњеничке снаге су држале већи део града на истоку, док је сиријска војска контролисала западне градске четврти.
Побуњеничке снаге, у чијим формацијама је и знатан број милитаната који су стигли из правца Турске (Алеп се налази у близини границе) као и припадника Ал-Нусра Фронта, извеле су напад на град прошле године у тренутку када је војска била најразвученија широм земље. Било је то непосредно након неуспеле побуњеничке офанзиве на Дамаск.
Либанска телевизија Ал-Манар тврди да јединице сиријске армије напредују на неким правцима и у самом граду.
Наводно је „линију фронта” знатно померила на штету побуњеника у приградским насељима разбивши њихова упоришта у Хајану, Анадану и Харејтану. А самом граду их је наводно већ избацила из квартова Шејх Масуд, Бустан Ал-Баша, Бустан Ал-Каср и Ал-Амириа.
Жестоке борбе се воде за квартове Атариба и Кфар-Хамра.
Сви су изгледи да је „Северна олуја” највећа војна операција од почетка рата у Сирији.
Заузимање готово половине Алепа било је највећи побуњенички успех, па неки процењују да би их губитак тих позиција суочио са коначним поразом. Другим речима: да би се почео назирати крај сиријског грађанског рата у који су од самог почетка – не само преко хиљада и хиљада плаћеника – најдиректније умешан Запад, Турска и неколико арапских земаља.
Сиријској офанзиви иду на руку и немири у Турској јер Ердоганова влада не може више као протеклих месеци да се меша на страни побуњеника.
Алеп је, иначе, један од најстаријих градова на свету. Сматра се да постоји око 8.000 година у континуитету.
У Турској империји је био трећи по значају – одмах после Истанбула и Каира.
Има више од два милиона становника и већи је и од главног града Дамаска.
Око 80 одсто његових становника су муслимани сунити, док је хришћана 12 одсто. Алеп има 45 католичких и православних цркава.