ВЛАДИМИР Путин је присуствовао спајању плитководног дела гасовода Турски ток са првим метрима његова два дубоководна цевовода.
Председник Русије је данас стигао на специјализовани брод за полагање цеви по морском дну Pioneering Spirit.
Брод се у тим тренуцима налазио на 6 и по километара од полазне тачке гасовода на руској црноморској обали.
Након обиласка брода – у пратњи шефа управе концерна Газпром Алексеја Милера – Путин се спустио у утробу брода у којој су били у току варилачки и монтажни радови који су означили прелазак гасовода у дубље воде Црног мора.
Милер је председнику Руске Федерације реферисао:
„Сви радови с изводе у складу са врхунским стандардима. Турски ток је потребан тржишту гаса. Потражња за гасом расте и у Турској чијих 53 одсто потреба ми задовољавамо. Тражња за нашим гасом расте и у Европи. Од почетка 2017. испоручили смо јој 10,5 милијарди кубних метара више него у првој половини прошле године. У Турској је тражња за нашим гасом порасла безмало 26%, у Грчкој за 12%, у Бугарској – за 14%, у Мађарској – за 31%, у Србији – за 47%, у Аустрији – за 77,5 одсто“.
Путин је – притиском на дугме – дао сигнал за кретање „у дубину“.
Варење цеви за Турски ток је потпуно аутоматизовано.
Милер је, иначе, пренео шефу државе да Газпром већ добија понуде од „европских партнера“ да Турски ток продужи и у Европу. Нагласио је да у тим понудама нема „ексклузивних услова“. Навео је да понуде „садрже и одређене маршруте“.
Није објављено о којим би се новим маршрутама радило.
Први крак Турског тока снабдеваће турско тржиште руским гасом, а други је намењен земљама Јужне и Југоисточне Европе.
Капацитет сваког крака је – 15,75 кубних метара годишње.
Јужни ток је требало да има четири цевовода.
Факти