Под слоганом „Писмо = глава“ вечерас је у Београду врата публици отворио 64. Међународни сајам књига. Смотру, која је окупила 500 излагача, међу којима је више од 60 из иностранства, отворио је књижевник Милован Витезовић.
Милован Витезовић је рекао да Србија ове године прославља осам векова аутокефалности СПЦ и да је Сајам књига круна те прославе.
Навео је да сваки народ има своју Библију, свој еп, своју Тору, свој Куран, своју Рамајану, своје саге, своје тајне.
„Да поменем најлепшу похвалу књизи: ‘Књига је вреднија од свих споменика, од свих гробница, урежених и осликаних стубова, јер она сама гради споменик у срцу онога ко је чита’, пише у једном египатском натпису из времена Првог царства“, рекао је Витезовић.
У име земље почасног госта говорио је директор Међународног сајма књига у Каиру, Хаитам ел Хај Али.
Рекао је да је Египат стара цивилизација која верује у моћ књиге и да шаље топле поздраве са Нила свим љубитељима књиге у Србији.
Капије сајма за посетиоце отворене су данас у 10 сати, а под слоганом „Писмо = глава“ све до 27. октобра у програмима Сајма књига представиће се 500 директних издавача, од којих 60 долази из иностранства.
Током осам дана посетиоци Београдског сајма моћи ће да сагледају актуелну домаћу издавачку продукцију, а љубитељи књиге моћи ће да присуствују многим трибинама и промоцијама нових издања.
Свечано отворен национални штанд Египта
„Египат и Србија имају шта да понуде један другом. То су пријатељске земље и два народа који су се у тешким изазовима топло разумели, препознавали и преко узбурканих токова историје пружали руке једни другима“, изјавио је министар културе и информисања Владан Вукосављевић на церемонији свечаног отварања националног штанда Египта на 64. Међународном београдском сајму књига, саопштило је Министарство културе.
Вукосављевић је истакао да ће богата и плодна египатска култура ове године отворити своја врата посетиоцима Београдског сајма који ће преко низа планираних активности имати могућност и привилегију да упознају тајне калиграфије, да слушају о египатским писцима и да учествују у креативним радионицама, што представља корак ка зближавању наше две земље.
Једна од главних тема билатералног састанка била је усаглашавање Програма сарадње у области културе и уметности између Владе Републике Србије и Владе Арапске Републике Египат за период 2019-2022 који би требало да интезивира односе наше две земље, како области савремене културе тако и у области културног наслеђа.
С обзиром да је Египат почасни гост овогодишњег сајма књига разговарано је о интензивирању сарадње у области књижевног преводилаштва и издаваштва, са циљем повећања броја превођених дела српских и египатских писаца, као и о успостављању сарадње између Народне библиотеке Србије и Националне библиотеке и архива Египта.
Ртс.рс