БЛИЖИ се крају ера слабог долара. Све указује на то да ће курс америчке валуте у најскорије време почети видљиво да расте.
Експерти истовремено наглашавају да ће почети да се смањује и количина долара у оптицају. То би могло да буде објављено након наредне седнице врха америчког Система федералних резерви.
Биће, заправо, реализована замисао Комитета за отворена тржишта да се преко слабљења долара и смањивања доларске масе почну „спаљивати“ дугови у САД који су са упумпавањем долара у америчку економију након 2008-ме надували не само берзанске индексе него и унутрашње дугове у САД.
У првој етапи „спаљивања“ планирано је „уништавање“ по 10 милијарди долара месечно, а потом ће месечна норма бити подигнута до 50 милијарди долара.
Комисија је одлуку о овоме донела још у јулу и апсолутном већином гласова. Њена намера је испумпавање сувишних долара који су довели и историјских максимума на америчким берзама: индекс S& P500 од новембра је „тежи“ 16 одсто.
Систем федералних резерви је од 2008-ме упумпао око 3,5 трилиона долара. Тако се америчка економија суочила са поплавом бесплатног новца.
„Спаљивање“ ће захватити добар део тог новца. У тој функцији биће и одлука Министарства финансија САД да веома повећа емисију дужничких „папира“ до краја 2017-те.
Претпоставља се да ће тај „усисивач“ од октобра до Нове године повући са финансијских тржишта 501 милијарду долара.
Све ово ће погодити – земље у развоју, а не америчке компаније!
Банка JP Morgan је већ проценила да ће Систем федералних резерви за наредне три године испумпати 2,2 трилиона долара, а то ће довести бекства капитала из земаља у развоју од $220 милијарди.
Директор Института за међународне финансије Сони Гибс израчунао је да ће сваки долар који Американци повуку из оптицаја на овај начин смањити доток капитала у земље у развоју за 10 центи.
Факти