Друштво

Почиње контрола “илегалних фирми” по приватним становима и кућама

Београд – Од суботе, 30. априла, почиње пуна примена Закона о инспекцијском надзору, који ће, како се очекује, увести реда у многим областима живота и пословања.

Тај закон треба да обезбеди сигурније пословање за привреднике, смањи рад на црно и постави стандарде у поступању инспекцијских служби.

До доношења таквог акта у Србији није спроведена суштинска свеобухватна реформа инспекцијског надзора, што је подстицало непредвидивост пословног амбијента, високе трошкове пословања, као и раст сиве економије и корупције. Први пут тим законом успостављен је баланс превентивних и казнених мера и стављен акценат на одговорност свих који учествују и изградњи пословног окружења. То значи да оне који послују легално, инспекција више неће контролисати пречесто и за исте ствари, већ ће инспектори свој надзор усмерити ка високоризичним субјектима. Сада ће – а започели су то већ прошле године – инспектори посебно контролисати нерегистроване објекте. Наиме, дато им је овлашћење, али и обавеза, да улазе у нерегистроване објекте јер су раније контролисали само регистроване привреднике, а нерегистровани су били практично недодирљиви и ослобођени контроле, што име је олакшавало да не пријављују раднике и не плаћају никакве доприносе држави.

Инспекцијски подаци указују на то да је међу приватницима највише нерегистрованих фризерских салона, ауто-сервиса и перионица, занатских радњи као што су обућари, шнајдери, продавци разних сокова… Део илегалних радњи налази се у становима или кућама па ће управо они сада бити на мети инспектора.

У првом кварталу ове године инспектори рада затекли су 4.793 радника на црно, од којих је, после предузетих мера инспектора, 3.728, односно око 80 одсто, с послодавцем засновало радни однос. Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин изнео је податак да су у прва три месеца послодавци кажњени новчаним казнама од укупно 62 милиона динара, а на основу издатих прекршајних налога у републички буџет уплаћено је око 7,5 милиона динара.

Запошљавање после контроле

„Прошле године, на основу решења инспектора рада, за целу годину запослено је 12.251 особа која је откривена да ради на црно“, изјавио је министар Вулин.

„Сигурни смо у то да ће ова година бити још боља, иако је по резултатима прошла била најбоља у историји Инспекције рада. Инспекција је од 1. јануара до 31. марта ове године открила 222 нерегистрована привредна субјекта, од којих је 117 одмах регистровано, 98 прекинуло рад и покренуло поступак уписа у регистар, а седам изјавило да не жели да се региструје и прекинуло даљи рад.“

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Pa jeli moguce da ste toliki debili. Pa gazda me prijavio zbog vas al mi smanjio platu a povecao radno vreme. Znaci sve vise radim, sve manje zaradjujem, a poenta je da samo sebi obezbedite plate uzimajuci gotov novac od doprinosa. Shvatite da se sve vraca, ali sve ce nada deca naplatiti vasoj deci ….

  2. Odlično, male frizere,mehaničare,seljake,….. treba zgaziti .A pare koje skupe uplatiti na račun raznih starleta,estradnih “zvezda” —-vendi,jami, brunclika, ……. za nove jahte ,vile,…..I zaboravih ,narodnoj banci da kupi 500 kompleta kožnih vešovaa,masažera za noge, nanaajnovije klima uređaje,laptope,…….

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!