Србија

Под истрагом Лазаревић, Богићевић и Ђурић у афери „Агробанка“

Истрагом о афери Агробанка наредних дана биће обухваћене и компаније које су наводно без одговарајућег обезбеђења добиле кредит, а још нису вратиле позајмљени новац, међу којима су и „Руднап група“ Војина Лазаревића, „Фармаком“ Мирослава Богићевића, „Зекстра“ Драгана Ђурића, открива недељник НИН у следећем броју.

Банка око 10 милиона евра потражује од „Руднап групе“, чији је власник Војин Лазаревић, а пет милиона евра банци дугује још једна његова фирма, „Минел Котлоградња“. На листи компанија које је Агробанка кредитирала налазе се и две фирме из састава „Концерна Фармаком“, шабачког бизнисмена Мирослава Богићевића. Он је недавно доспео у жижу интересовања јавности због сумњи да је од немачког концерна ВАЦ купио 50 одсто капитала „Политике“, иако је у неколико наврата то негирао. Агробанка од „Фармакома МБ“ потражује око 10 милиона евра, а скоро исту суму и од Фабрике акумулатора Сомбор, која је део Богићевићеве пословне империје.

Између седам и 10 милиона евра Агробанци дугују „Зекстра“, власништво Драгана Ђурића, који је уједно и председник ФК Партизан. У тој групи су и фирме „Николас“, „Лутра“, „Планум“, „Вино Жупа“, „Прокупац Београд“, „Прима Кикинда“, „Навип Земун“, ХИП Азотара Панчево, БДО Агро и ПКБ Имес, чији је директор Рајко Латиновић био и председник УО Агробанке.

Бивша управа била је, по свему судећи, болећива и према фирмама у стечају. Зато сада више од 10 милиона евра банка потражује од Велефарма ВФБ, једне од зависних фирми ћерки некада једне од најмоћнијих веледрогерија на Балкану, над којом је пролетос покренут поступак стечаја. Банци која је пре неколико месеци остала без дозволе за рад три фирме из Ваљева дугују око 22 милиона евра, „Србијанка“ око 10, а по шест милиона компаније „Вујић“ и „Слога“.

Шошкићева молба Радосављевићу

Бивши гувернер Дејан Шошкић тврди за НИН да нико у НБС извештај о ванредној контроли Агробанке није третирао као службену тајну. Ако неко из полиције то тврди, молио бих да се онда покаже допис НБС из кога проистиче такав став, каже Шошкић и подсећа да је извештај о ванредној контроли из јула и августа прослеђен Управи криминалистичке полиције МУП-а чим је завршен, 5. октобра 2011.

Он наводи и да је 3. априла 2012. овластио два лица из Сектора за контролу пословања банака НБС да у Агробанци прикупљају информације и да их достављају Управи и другим државним органима и институцијама на њихов захтев и за потребе њиховог поступка.
Шошкић подсећа и да је 27. јуна писмено замолио специјалног тужиоца за организовани криминал Миљка Радосављевића „да се појачају активности на идентификовању почињених кривичних дела и утврђивању одговорности појединих лица“.

 

Блиц

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!