Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић изјавио је да је због поплава које су погодиле поједина места у Србији око 3.000 хектара земље под водом.
Гостујући на ТВ Хепи, Недимовић је казао да ће Влада Србије направити програм подршке за приватну својину, а што се тиче стоке, навео је, и то ће бити искомпензовано.
“Најтежа ситуација је у Краљеву. Ми смо у сталном контакту са господином Терзићем, тамо смо послали машине”, рекао је Недимовић и додао да је у Краљеву угрожено 464 објеката.
Додао је се на местима где су угинуле животиње ради дезинфекција како не би дошло до заразе.
Према његовим речима, оно што је санирано 2014. године ту није било проблема, и објаснио да поплаве нису направиле реке, већ бујични потоци.
“Са планина је због великих количина падавина сишла вода и завршила или у градовима или у селима”, рекао је министар.
Због тога је, каже, у 11 локалних самоуправа које су најтеже погођене поплавама донета одлука о проглашењу елементарне непогоде.
ВЕЛИКА МОРАВА НАБУЈАЛА, НОСИ ВЕЛИКЕ КОЛИЧИНЕ СМЕЋА
Велика Морава, највећа река Србије, ових дана, током кроз Поморавље, мутна и набујала, носи велике количине смећа, пластичних боца, кеса и канти, одбачену белу технику, дрвеце, пањеве, па чак и угинуле свиње, које је успутно покупила са дивљих депонија са њених обала.
Један део одлаже уз носаче мостова и врбаке, други путује до Дунава.
Становници Рибара, села на левој обали Мораве, код Јагодине, уз бројне примедбе да отпад бацамо у реке, оценили су за Тањугу, да је “добро понекад да нађођу воде, јер саме очисте корита, а муљ оставе на наше образе и понашање”.
Љубитељи и чувари природе у Поморављу, риболовци, који како кажу, мало апелима постижу да се реке не загађују, деле мишљење становника уз Мораву о водостају који чисти реке, и истичу, да ће велике количине остати у рупама у кориту реке које су направили багери бројних шљункара.
Они тврде, да корито реке, због вађења шљнука, личи на кратер, а захваљујуци, како кажу, “овој работи која је често и нелегална, уништена је бројна флора и фауна, емигрирале рибе, а обрушавају се и обале, и сељаци који уз реку имају њиве, остају без њих”.
ЦРВЕНИ КРСТ УПУТИО ПОМОЋ СТАНОВНИШТВУ ПОГОЂЕНОМ ПОПЛАВАМА
Црвени крст Србије упутиће данас помоћ за становништво погођено поплавама на подручју Краљева, Лучана, Горњег Милановаца, Чачака и Трстеника. Помоћ се састоји од пет резервоара за воду од по 1.500 литара, 82 сушилице за унутрашње зидове кућа и 260 бидона за воду од 20 литара, наводи се у саопштењу Црвеног крста.
Чланови Националног тима за деловање у несрећама Црвеног крста Србије отићи ће у Лучане како би у наредним данима са Црвеним крстом у том граду и општинским Штабом за ванредне ситуације радили на процени потреба угрожених лица и активирању сушилица у домаћинствима где се укаже потреба.
Агенције, Новости