Србија

Подршка Срба чланству у ЕУ је најмања у протеклој деценији!

Грађани Србије су наклоњенији Русији и Kини у односу на САД и ЕУ, а наклоњеност Русији је у Србији порасла за више од 20 одсто у односу на 2013. годину, показало је истраживање Националног института за демократију из Вашингтона (НДИ) „Западни Балкан између Истока и Запада“.

У Црној Гори, како се наводи, предњаче Русија, Kина и ЕУ, грађани у БиХ најпозитивније мишљење имају о ЕУ, док у Македонији најбоље оцењују ЕУ и НАТО.

Kако преноси Глас Америке, истраживање је спроведено у четири земље током 2018. и обухвата ставове грађана и извештавање медија о страним факторима.

Већи проценат грађана у Србији ЕУ види у негативном него у позитивном контексту, а подршка јавности чланству у ЕУ је најмања у протеклој деценији. Наклоњеност Русији је у Србији порасла за више од 20 одсто у односу на 2013.

На Kину се такође гледа позитивније него на ЕУ и САД. Слична је перцепција грађана у Црној Гори: наклоњеност ЕУ, Русији и Kини је на сличном нивоу, док се САД котирају мало боље него у Србији.

Ипак, упркос чланству у НАТО, већина испитаника исказала је негативан став према алијанси.

Грађани БиХ деле проевропску оријентацију, али су Срби, Бошњаци и Хрвати подељени по ставовима о Русији и НАТО. Грађани у Македонији исказали су највећу подршку евроатлантском путу.

У делу истраживања о томе како медији на Западном Балкану извештају о страним факторима циљ је био да се утврди да ли постоји веза између медијског извештавања и ставова грађана на Западном Балкану.

Српски медији највише извештавају о ЕУ, САД и Русији. Русија и Kина су углавном представљене позитивно, док се о САД и ЕУ извештава углавном неутрално, или негативно када је реч о Америци. У Србији се, наводи се у истраживању, види веза између медијског извештавања и ставова грађана.

У Црној Гори, наводи се у истраживању, Запад и Kина медијски су представљени углавном у позитивном контексту, док је Русија приказана у негативном контексту.

Извештавање медија у овој земљи није у директној вези са ставовима грађана. Медији у БиХ међу страним факторима највише извештавају о САД и ЕУ.

О ЕУ се извештава најшешће позитивно или неутрално, док се о САД извештава пођеднако и позитивино и негативно. У Републици Српској ЕУ је представљена у позитивном контексту, следи Русија, док су САД и НАТО приказани негативно.

У Македонији су ЕУ и НАТО представљене у позивитном контексту. Медијско покривање САД и Русије је другачије: о обе земље извештава се више у негативном него позитивном контексту.

Истраживање о медијима на Западном Балкану НДИ је радио у сарадњи са локалним организацијама: Под Лупом (БиХ), Центар за демократску транзицију (ЦГ), ЦРТА (Србија) и МОСТ (Македонија).

ФоНет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!