Током извршења редовног летачког задатка јутрос око 9 часова срушио се авион „миг 21” Војске Србије у рејону села Брасина код Малог Зворника. На лице места упућена је екипа Службе трагања и спасавања РВ и ПВО и надлежни органи, саопштило је Министарство одбране.
Два пилота Ратног ваздухопловства и ПВО Војске Србије погинула су приликом пада авиона обављајући своје летачке задатке, саопштило је Министарство одбране. После обавештавања свих чланова породица погинулих пилота, Министарство ће, како се наводи, обавестити јавност о именима пилота.
Такође, повређен је и један мештанин села Брасина који је превезен у болницу и његово стање је стабилно.
(Фото Танјуг/Зворник данас)
Општа болница у Лозници примила је данас једну особу са опекотинама задобијеним услед пада авиона у реону села Брасина код Малог Зворника, речено је Танјугу у тој здравственој установи. У болници нису могли да прецизирају о коме је реч, али је највероватније у питању мештанин.
(Фото Танјуг/Мира Митровић)
Портпарол Опште болнице у Лозници Драгана Митровић каже да је једна особа, старости 59 година, примљена након пада авиона на интензивну негу у свесном стању, са опекотина на грудном кошу, глави и рукама. За сада друге повреде нису установљене, додала је Митровић за Танјуг.
Војска Србије је до овог удеса имала свега два авиона типа који су и даље били у ресурсу. Недавно су ремонтовани и требало је да служе за обуку, одржавање тренаже пилота.
(Фото Драган Јевремовић)
„Миг 21” је изузетан авион, једноставан и са високим перформансама када је реч о брзини и висини лета. Али, истовремено он је и веома тежак за летење. Страни пилоти који су имали прилику да испробају југословенске летелице овог типа описали су га као „ракету са мало особина авиона”.
– Не прашта грешке – кажу они који су имали прилике да лете на овом авиону.
Ово мишљење илуструју подацима да је погинуо сваки девети пилот „мига 21” погинуо, углавном у удесима, али и у ратним дејствима приликом распада СФРЈ. Југословенска народна армија је ове авионе користила још од 1962. године. Из тадашњег СССР-а до 1986. године увезен је 261 авион овог типа.
(Фотодокументација „Политике”)
Летео ниско и „окретао се”
Сведок пада авиона је Станоје Грујић, мештанин Брасине. Он је за РТС изјавио да се пре пада чуо звук авиона у ниском лету, који се затим појавио, летео је неско и, како је рекао, „окретао се”. Нешто касније изнад места пада подигао се дим.
(Фото Танјуг/Раде Прелић)
На месту несреће ватрогасци, војни и полицијски хеликоптер
МАЛИ ЗВОРНИК – На месту несреће у селу Брасина, између Малог Зворника и Бање Ковиљаче, су ватрогасна и полицијска кола, док место несреће надлећу војни и полицијски хеликоптер.
(Фото Анђелко Васиљевић)
Авион прегледан пред лет
Авион МиГ-21 Војске Србије, који се срушио јутрос око 9.10 часова у рејону села Брасина код Малог Зворника, прегледан је јутрос у складу са свим процедурама и након прегледа констатовано је да је исправан и спреман за лет, саопштено је из Министарства одбране.
Авион требало да лети до 2026. године
Како сазнаје ваздухопловни портал „Тангосикс”, авион који се срушио је двоседи „миг 21УМ” из састава РВ и ПВО Восјке Србије. О паду авиона прво је обавештен МУП који је, преко Директората цивилног ваздухопловства активирао хеликоптер Хеликоптерске јединице МУП-а Србије који је стигао први на место несреће накнадно помогавши координацију Војске Србије чији је хеликоптер стигао на место несреће недуго затим.
Реч је о једином „мигу 21” који је био активан у Војсци Србије, који је ремонтован 2016. и који је био најмлађи „миг 21” набављен децембра 1986. године. После ремонта било је предвиђено да лети до 2026. године.
Kakav ministar vojni, kakav vrhovni komandant, takvi i avioni.
Jesam juče primetio dva aviona koji kruže oko grada i preleću mi preko kuće i ukućane sam isterao napolje i budno pratio njihovo kretanje.Takoreći, držao sam ih na oku, jer je bolje u slučaju pada aviona biti npolju, nego u kući, pošto imaš neki sekund da bežiš tamo ili onamo, kad primetiš da ti se avion obrušava na kuću, a u kući nemaš šanse.
Imajući u vidu sve, ama baš sve poslove koje je radila ova vlast, više ne verujem ni sopstvenim avionim.
Inače, bio sam obuzet praćenjem civilnih aviona koji ispuštaju otrove.
Zavisno od neki parametara, kao što su vremenske prilike, jačina vetra, količina oblaka, a nekad i sam datum, vrši se ili ne zaprašivanje naše teritorije raznoraznim otrovima.
Došlo je vreme da povrće ne smeš da gajiš na otvorenom prostoru i da je došlo vreme da je povrće iz plastenika zdravije od onog gajenog napolju.
Direktno udisanje otrova da ne pominjem.
jedino bi rešenje bilo da ne izlaziš iz kuće i da imaš na prozorima prečistače vazduha, da se ne bi direktno trovao svim onim što je nše ministarstvo potpisalo da može legalno da se radi-da nas truju.
ima ona pesma Svetozara Lazovica sa trubacima, volim svoje selo malo, pa kad patak dobije zadatak, nadlece ga i pokazuje svoje vratolomije, dal da vidi patku il komsije il oboje.
nemoz tako sa avijaticarem carem i avijaticarem vulinem i nekim avjaticarem brdjaninem, zato nam i avlija razgradjena puna lopuza, jebaca i terorista iz svi krajeva.
e da jos sednu i dva pomenuta zajedno, pa nadlete svoje selo maleno, bolje bi nam se pisalo.