Какав је утицај ГМО организама и пестицида на организам? Произвођачи истих кажу никакав, стручњаци угланом додају да не могу да нађу директну везу, ретки су они који дижу свој глас против, а људи за то време обољевају. Негативним утицајем ГМО највише је погођена Аргентина, коју је Монсанто дословно у потпуности опрашио. Осим природе, трпе и људи код којих се развијају разне болести и деформације.
Девојчица Камила Верон има две године и рођена је са знатно поремећеним унутрашњим органима и озбиљним инвалидитетом. Лекари су родитељима рекли да је њена болест последица дејства агрохемијских производа компаније Монсанто, иако тешко може да се докаже веза између хемикалија и деформација код људи. Лекари наглашавају да су њихови налази у рукама веома озбиљне владине истраге.
“Речено ми је да је узрок болести контаминирана вода, будући да је цела околина интензивно опрашена отровним хемикалијама”, рекла је мајка.
Ајша Кано живи у селу Авиа Тераи, у провинцији Чако и има длакаве младеже по целом телу које лекари не могу да објасне. Иако ова болест не може да се дијагностикује, лекари су се сагласили да би ова мана могла да буде последица агрохемикалија. У провинцији Чако, деца имају четири пута веће шансе да се роде са деформацијама.
Некадашњи радник на плантажама, 47-годишњи Фабиен Томази показује своје слабо тело, док стоји у својој кући у Басавилбасу у провинцији Ентре Риос. Његов посао био је да пуни запрашиваче који никад нису смели да буду празни. Он тврди да никад није био обучен да ради са пестицидима. Сада пати од полинеуропатије.
“Припремао сам милионе литара отрова без икакве заштите, без маске, ништа нисам знао”, изјавио је он.
Нико не може да докаже повезаност болести са Монсанто производима. Људи су немоћни јер корпорација у договору са светским владама подешава планету своијм ГМО производима.
Запрашивање пољопривредних култура је у Аргентини од 1990. године до данас увећано више од девет пута. Ова држава има мало законских регулатива, што је довело до тога да аргентинско становништво буде изложено отровним хемикалијама. Лекари и научници предвиђају да ће неконтролисано запрашивање угрозити аргентинску нацију.
Биотехнологија претворила је Аргентину у трећег светског произвођача ГМО соје, а хемикалије које омогућавају велики род, такође загађују куће, школе, пијаћу воду, али се и шире на сва друга поља, плантаже кукуруза и памука.
Опасни “Глифосфат”, који је кључни састојак Монсатових производа, коришћен је у Аргентини између осам и десет пута више него што је то пракса у САД-у. Целокупни национални (аргентински) род соје и скоро сав род кукуруза и памука је генетски модификован у последњих 17 година, од када је Монсанто обећао огромне приходе Арегентинцима, уз причу да ће се мање мање користити пестициди ако би се користило само њихово патентирано и заштићено семе и хемикалије које иду уз њега.
Пољопривредник Феликс Сан Роман каже да су га “запрашивачи” претукли када се пожалио да отровни облаци запрашују његово имање, оштетивши му кичму и избивши му зубе. “Ово је мали мирољубиви град, где се људи не свађају, а наше власти једноставно игноришу овакве ствари”, каже Сан Роман. “Све што тражим је да поштују постојећи закон, који забрањује запрашивање у близини кућа на даљини од километар и по. Нико то не поштује. Како ми, обични људи, можемо утицати на то?”
Pressonline
фото: Natacha Pisarenko/Associated Press