Економија

ПОХЛЕПА БАНКАРА И ЕВРОЗОНА

Никос Арванитес, АТИНА

Пад или обарање рејтинга земаља Европске уније?

Глобална криза отворила је питање похлепе, корупције и зеленашког богаћења банкарског лобија у свету и у ЕУ. Јохн Плендер у Финанциал Тимес-у пише:
“Похлепни банкари, енормно плаћени директори, анемичан раст, тврдоглаво висока незапосленост само су неки од узрока недавних демонстрација и незадовољства према капитализму све шире јавности у развијеном свету. Многи сматрају да капиталистички систем, у свим својим варијантама, не успева да испуни обећања, односно оствари своје главне циљеве”.

У Финанциал Тимес-у пише да су најмоћније интересне групе банкарски професионалци и магнати на волстриту и у Лондону. Ове интересне групације повезане су са центрима политичке моћи који јачају утицај на глобалној политичкој сцени и уцењују националне економије у свету и ЕУ. Једна од таквих агенција за “уцену” је америчка кредитна агенција Стандард & Поор’с која влада финансијским тржиштима у свету.
По мишљењу Давида Рилија из Фитцх рејтинг агенције “слом еврозоне би био права катастрофа за светску економију пре свега ако Италија не пронадје излаз из дужничких проблема”.
Стандард & Поор’с и Европска унија

Последња оцена ове агенције Стандард & Поор’с за ЕУ подстиче урушавање финансијске структуре ЕУ и слаби еврозону у односу на амерички долар. По тој агенцији максималан кредитни рејтинг задржале су Немачка, Холандија, Финска и Луксембург. Немачка је једина добила такву оцену уз стабилну перспективу, док је за остале три земље та оцена негативна. Са друге стране, агенција Стандард & Поор’с снизила је кредитне рејтинге Француској, Аустрији, Словенији, Словачкој, Малти, Италији, Шпанији, Португалу и Кипру. Стандард & Поор’с објавила је ревизију кредитних рејтинга 16 од 17 земаља еврозоне, односно свих а Грчка је задржала претходни рејтинг од раније на нивоу “смећа” (ЦЦ).

Немачка канцеларка Ангела Меркел посредно признаје процену Стандард & Поор’с, и каже: “Пред нама је још дуг пут пре него што се поновно успостави поверење инвеститора”.
Немачки министар финансија Волфганг Шојбе на овакве оцене агенције каже: “Последњих месеци постоји раширено мишљење у свету да не треба да прецењујемо важност процена агенција за оцену рејтинга”.

Грчка „голгота“

По оцени америчких листова, пре свега Тхе Wасингтон Пост-а, ЕУ намеће оштре мере Грчкој које уништавају економију ове државе, а стање се битније не поправља. Незапосленост се са 13 одсто попела на 18 одсто становништва. Посебно се криза осећа у здравству и болницама где су велике несташице лекова, медицинске опреме и опреме за операционе сале. Британски медији иду дотле, пре свега ББЦ, саопштавају “да се родитељи због сиромаштва одричу оног најврједнијег што имају – властите деце“. ББЦ објављује: “Нећу се вратити по Ану јер се не могу бринути за њу. Молим вас, добро је чувајте. Њена мајка”, порука је коју су једног дана пронашли запослени у вртићу на одећи једне четворогодишње девојчице. Истовремено ББЦ саопштава: “ У последња два месеца православни свештеник Антониос, који води центар за младе сиромашне Грке, пронашао је четворо деце пред својим вратима. Најмлађе од њих било је свега неколико дана старо. Антониос је изјавио за ББЦ да су у последње две године “имали стотине случајева где им се родитељи обраћају и моле их да преузму бригу над њиховом децом јер се они више не могу бринути за њих”.

Председник Синдикалне федерације грчких болничких лекара, Димитрис Варнавас изјавио је за Тхе Wасхингтон Пост да је “грчка криза престала бити финансијска криза и постала је хуманитарна криза”. Пад животног стандарда, по писању британских и америчких медија, иде и дотле да су забележени случајеви намерне аутоинфекције вирусом ХИВ-а како би се стекло право на 700 евра месечно колико је износила помоћ ХИВ позитивним особама. ЕУ очигледно мора да пронадје са ЕЦБ и ММФ решење за спас Грчке како би се избегло урушавање еврозоне и избијање социјалне побуне ширих размера не само у Грчкој већ и читавој ЕУ. Управо зато ће Грчка, да не би пренела “вирус” у Италију или Шпанију, биће под “терапијом” која ће бити болна за Грчку али сада нема других решења на видику.

 

Балкан Магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!