Крагујевац – Уочи Дана града, на Ђурђевдан шестог маја, у Крагујевац је у тајности стигао вредан поклон из Ши Јана, родног града председника НР Кине Си Ђинпинга. Шта се крије у добро заштићеном пакету, који због мера надзора нисмо могли да видимо, „Политика” је сазнала јуче, у разговору са Мињом Обрадовић, градском већницом задуженом за међународне односе. У питању је реплика једног кинеског ратника од теракоте, чије су скулптуре похрањене у гробницу првог кинеског цара Ћин Ши Хуанга, који је 221. године пре нове ере покорио завађена племена и ујединио Кину.
Гробница цара ујединитеља, са око 8. 000 скулптура војника у природној величини, пронађена је 1974. године, сасвим случајно, када су кинески сељаци, у јеку Културне револуције Мао Цедунга, копали бунар за воду. Од тада до данас, кинески војници од глине не престају да опчињавају свет.
Реплика скулптуре кинеског војника стигла је у Крагујевац, захваљујући председнику Србије Томиславу Николићу, који је крајем августа прошле године био у званичној посети Кини. Тада је у Пекингу потписан Меморандум о разумевању између града Крагујевца и кинеске државне компаније ЦМЕЦ, која овде жели да изгради велику кланицу за прераду сточног меса, а председник Николић је том приликом иницирао и братимљење свог родног града са родним градом кинеског председника Си Ђинпинга.
– Поклон кинеског града Ши Јан, великог привредног центра Кине, са око осам милиона становника, представља израз велике наклоности према једној земљи и Крагујевац ће, одмах по конституисању локалне скупштине 10. јуна, окончати већ покренуту процедуру за братимљење са родним градом кинеског председника – каже већница Обрадовић.
Према речима наше саговорнице, реплика фигуре кинеског ратника из гробнице првог кинеског цара Ћин Ши Хуанга пребачена је у Србију авионом, а читава процедура, пре слетање на београдски аеродром „Никола Тесла”, трајала је око два месеца.
Овај вредан поклон, који се већ месец дана чува у Амиџином конаку Народног музеја у Крагујевцу, јавности ће бити приказан 17. јуна, када председник Кине Си Ђинпинг долази у званичну посету Београду. У крагујевачкој локалној самоуправи очекују да ће до тада бити завршене све формалности око братимљења са градом Ши Јан.
– Делегација Ши Јана први пут је боравила у Крагујевцу децембра прошле године. Са тим градом, који је стара престоница Кине, као што је Крагујевац прва престонице Србије, планирамо сарадњу на више поља, пре свега индустријском и научном, будући да у Ши Јану постоји велики број универзитета – наводи већница Обрадовић.
Иначе, на месту где су пронађени кинески ратници од теракоте, 1979. године подигнут је Музеј првог цара династије Ћин – Ћин Ши Хуанга. Иако се 1994. године мислило да је читав комплекс царске гробнице просторно заокружен, истраживања и археолошка ископавања су настављена. Претпоставља се да у царском подземном маузолеју, који је био прекривен слојем земље високим педесетак метара, има још скулптура војника који су, симболично, остали да чувају свог војсковођу и после његове смрти.
Одлуком Унеска гробница цара Ћин Ши Хуанга са око 8. 000 војника који су приказани у борбеној формацији, са луковима и стрелама, мачевима и копљима, проглашена је 1987. године за светску културну баштину. Интересантно је да у гробници, која је грађена бар тридесетак година, не постоје две идентичне фигуре ратника.
Аутор: Бране Карталовић, Политика
Фото: Политикин забавник