Дiректор Института за глобалну јавну политику Торстен БЕНЕР: „Као и сваки либералн хегемон, Меркелова већ почиње да сумња да ли све што чини има покриће. Помишља да је можда боље затворити границе Баварске… Историја већ познаје велике политичке заокрете. Сећате ли се „Никсоновог шока”, односно одлуке 37-ог председника САД из 1971. године којом је укинуо везаност долара за злато?”
„Многе земље чланице ЕУ вероватно задовољне што Немачка не излази на крај са проблемима које је донела миграциона криза и не сматрају те проблеме општеевропским већ – само немачким”
СПИРАЛА миграционе кризе стигла је до тачке на којој је Ангела Меркел спремна да прецрта све раније преузете обавезе и да границе Баварске затвори за милионе избеглица – оценио је директор берлинског Института за глобалну јавну политику Торстен Бенер.
Он је то учинио у тексту написаном Politico. Додао је да се Меркелова због своје позиције суочава и са оптужбама за „морални империјализам” и са похвалама за „херојску позицију”.
Бенер тврди: „Меркел све време схвата колика је опасност са којом се због миграната суочавају Европа и сама Немачка, као земља која је имала највише користи од европских интеграција… Одлуком да отвори границе избеглицама које Мађарска није хтела да прима, Меркелова је преузела улогу либералног политичког хегемона, али је та одлука била прагматична а не романтична. Она је тиме хтела да купи време потребно Европској унији да пронађе заједничко решење. Она је у то уложила сав свој политички капитал и сада за то плаћа цех. Суочена је са незадовољством и бирача и сарадника из сопствене партије”.
Бенер указује да се Немачка суочава са ризиком даљег појачавања борбе за власт јер је крајње десна партија Алтернатива за Немачку већ стигла до 10 одсто подршке бирача и може до марта ући у три регионална парламента.
Бенер наглашава да су многе земље чланице ЕУ вероватно задовољне што Немачка не излази на крај са проблемима које је донела миграциона криза и не сматрају те проблеме општеевропским већ – само немачким.
„За то је крив сам Берлин који раније, поводом других питања, није тражио европску солидарност” – процењује директор берлинског института.
Бенер закључује овако: „Као и сваки либералн хегемон, Меркелова већ почиње да сумња да ли све што чини има покриће. Помишља да је можда боље затворити границе Баварске и искористити Даблински споразум који предвиђа право враћања назад избеглица, а посебно терориста који су се већ нашли на територији других, безбедних земаља Европе. Историја већ познаје велике политичке заокрете. Сећате ли се „Никсоновог шока”, односно одлуке 37-ог председника САД из 1971. године којом је укинуо везаност долара за злато? Сада је наступио моменат када Европа треба да очекује свој шокантни заокрет. То ће бити „шок Меркелове” која ће се одрећи обавеза преузетих током миграционе кризе”.
За исти лист је оксфордски професор Пол Колије указао: „Главни кривац за континенталну миграциону кризу је Ангела Меркел. Ко би још други могао да буде?!”
Факти