Финска полиција ће убудуће помно пратити сва дешавања на Интернету како би спречила било какве „завере екстремиста“ као што је била она у Норвешкој, објавила је агенција Франс прес.
Робин Лардот, заменик министра унутрашњих послова Финске, признао је за локални радио да је ова држава и у прошлости контролисала шта се све пише по Интернету, али да јој је догађај у Ослу послужио као повод за увођење додатне контроле на глобалној мрежи.
Лардот је подсетио јавност на догађај из 2008. године када је двадестдвогодишњи студент усмртио десеторо људи у једној финској школи и претходно, наводно, оставио коментаре на Интернету који су наговештавали да припрема злочин.
„У том случају, као и у масакру у Ослу, убице су имале потребу да на известан начин најаве своје планове“, тврди Лардот.
Због тога ће полиције свих скандинавских земаља увести још ригорознију цензуру и праћење на Интернету, што је недавно затражила данска влада када се заложила за забрану анонимног коришћења Интернета.
То значи да ће полиција убудуће пратити шта било који корисник глобалне мреже ради онлајн, где оставља коментаре, које сајтове посећује, шта купује, са ким четује…
Да власти широм света имају озбиљне намере да успоставе потпуну цензуру на Интернету сведочи недавни догађај у Америци, када је једнасофтверска компанија покренула поступак против блогера из Вашингтона, оптуживши га за клевету и захтевајући да открије ко му је био извор информација за коментар који је написао онлајн.
Суд у Њу Џерсију тада је пресудио у корист „оклеветане“ компаније, а слична Интернет цензура забележена је и у Србији када је Врховни суд утврдио да коментари читалаца објављени 2. јула 2009. године на сајту „Прес онлајн“ представљају „говор мржње према ЛГБТ популацији“.
Алтернативне Вести