Друштво

Политичари тргују, пензионери гладују

РАСПРАВА да ли би требало замрзнути пензије још није ни близу епилога, али су зато тензије 1,7 милиона најстаријих у Србији све веће. У добацивањима „за и против“, пензионери су се нашли на клатну две радикално опречне прогнозе. По једној – ако до замрзавања не дође – Србији прети колапс, на шта упозорава Лу Брефор, директор Светске банке. По другој би, пак, изостанак повишице довео до „социјалног геноцида“, како га описује вицепремијер Јован Кркобабић.

У сенци ове две крајности, чини се, да су се сви забројали јер би просечна повишица (а планирано је 0,5 одсто у октобру) износила „целих“ 125 динара!

Зато у удружењима пензионера овакву полемику све чешће доживљају као јефтину трговину политичара. Таквог је мишљења и Зоран Попов, професор Економског факултета у Београду:

– Замрзавање махом траже неолиберали и они што тргују положајима и функцијама. Први се удварају Западу, а други овдашњим бирачима. И никоме није стало до стандарда пензионера.

Он сматра да је обезвређивање њихових прихода почело још 2008, када се мера „замрзавања пензија“ применила први пут и трајала две године.

ЕВРО БЕЖИ У септембру 2008. Влада Србије је ванредно поделила једнократне повишице сваком пензионеру – 10 одсто њихових ондашњих прихода. Тада су пензије биле око 250 евра, а данас су мање за 40 евра.
– А наредне повишице опет нису биле у складу са инфлацијом, већ са тзв. могућностима. Зато пензије константно бележе реалан пад већ пету годину заредом и нема ни говора о очувању стандарда, без обзира на то хоће ли бити замрзавања или неће.

Професор Попов додаје да оваква мера чак и не решава проблем јер „умањене плате и пензије значе мању тражњу што доводи до мање производње, потом затварања радних места, а напослетку продубљује и рупу у самом буџету“:

– Дефицит се оваквим начином решава само краткорочно, на пар месеци, а потом следи још дубља економска криза јер се мање зарађује, а самим тим и мање троши. То су већ многе земље искусиле. Ни у једној овај рецепт није успео.

Чланови Фискалног савета, међутим, већ месецима упозоравају Владу да смањи расходе и уведе додатне мере, међу којима је и замрзавање прихода. Према њиховим грубим прорачунима, све и када би ова мера потрајала у наредној години, у 2015. би било решено свега пола проблема. Зато предлажу додатне уштеде пре свега у отпуштању вишкова по јавним предузећима као што су „Галеника“, „Јат“, „Србијагас“, Железара, ГСП Београд… па реструктурирање.

Из пензионерских удружења стиже оштра критика.

– Пензије нису замрзнуте већ стално падају! – категоричан је Милан Ненадић из Савеза пензионера Војводине. – У прошлој години оне су имале реалан пад од 6,7 одсто. Само у прва три месеца ове године инфлација је 3,5 одсто, а пензије су подигнуте само за два. У октобру се планира повећање од 0,5 одсто, иако је већ у априлу инфлација била 0,8 одсто! Дакле, пензионери тону у све дубљу беду. А Влада би требало да штеди на својим расходима уместо на онима који су пензије поштено зарадили.

БОНУС 50 ДИНАРА

ПЕНЗИЈСКИ фонд је у марту на списку имао 1.709.225 презимена, а просечан чек је 23.565 динара. Ипак, око милион најстаријих је примало износе испод овог, док је мањина премашивала републичке просеке плата. Најмање приходе имају, већ традиционално, пензионисани пољопривредници. Њих 214.672 у просеку подиже по 9.938 динара месечно. Октобарска повишица би их „ојачала“ за 50 динара.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!