Хроника

Политичка мафија заједно са тајкунима из државних банака исисала преко 1.300 милиона евра!

Ср­би­ја бес­по­врат­но из­гу­би­ла из­ме­ђу 800 ми­ли­о­на и ми­ли­јар­ду евра за не­у­спе­шно спа­са­ва­ње сво­јих ба­на­ка, а у из­гле­ду је слич­на ак­ци­ја и за Срп­ску бан­ку

За ми­ли­јар­ду евра, ко­ли­ко се про­це­њу­је да је „ра­чун про­па­сти” др­жав­них ба­на­ка, мо­гао се на­пра­ви­ти га­со­вод „Ју­жни ток” кроз Ср­би­ју или око 500 ки­ло­ме­та­ра но­вог ауто-пу­та, три мо­ста с при­ступ­ним са­о­бра­ћај­ни­ца­ма ди­мен­зи­ја Мо­ста на Ади… Око ми­ли­јар­ду евра из­но­си бу­џет Ми­ни­стар­ства ра­да, за­по­шља­ва­ња и со­ци­јал­не по­ли­ти­ке и, ако ни­шта дру­го, уме­сто тро­ше­ња па­ра по­ре­ских об­ве­зни­ка на ло­ше од­лу­ке у др­жав­ним бан­ка­ма, ви­ше нов­ца мо­гло се да­ти за со­ци­јал­ну по­моћ, деч­ју за­шти­ту и до­дат­ке, на­кна­ду за не­за­по­сле­ност…

Из про­па­сти три бан­ке с ве­ћин­ским др­жав­ним ка­пи­та­лом иста та др­жа­ва као да ни­шта ни­је на­у­чи­ла, јер је за са­мо не­ко­ли­ко го­ди­на се­би при­у­шти­ла „лук­суз” да спа­са­ва још јед­ну сво­ју фи­нан­сиј­ску ин­сти­ту­ци­ју. Овог пу­та Срп­ску бан­ку.

koliko-kosta-propast-banaka(1)Ра­чун тог „лук­су­за” ни­је по­знат, а чи­ни се да не­ће ни би­ти уско­ро, јер др­жа­ва ни­је спрем­на да га са­оп­шти по­ре­ским об­ве­зни­ци­ма. Ка­ко је пре­до­чио Ду­шан Ву­јо­вић, ми­ни­стар фи­нан­си­ја, де­та­љи са­на­ци­је Срп­ске бан­ке су по­вер­љи­ви.

По ње­му, тро­шак до­ка­пи­та­ли­за­ци­је не­ће би­ти ве­ли­ки, а та бан­ка ко­ја је, ина­че, на­ста­ла из Вој­ног сер­ви­са На­род­не бан­ке Ју­го­сла­ви­је, ко­ји је оп­слу­жи­вао ком­плет­ну вој­ну ин­ду­стри­ју ве­ли­ке др­жа­ве, и убу­ду­ће ће има­ти са­мо ту функ­ци­ју. Да­кле, не­ће ра­ди­ти са ста­нов­ни­штвом ни дру­гом при­вре­дом. У јав­но­сти се по­ми­ње да је за спа­са­ва­ње ове бан­ке по­треб­но не­ко­ли­ко де­се­ти­на ми­ли­о­на евра.

У по­след­њих не­ко­ли­ко го­ди­на НБС ста­ви­ла је ка­та­нац на чак че­ти­ри бан­ке од ко­јих је са­мо јед­на би­ла при­ват­на – Уни­вер­зал бан­ка, док је у оста­ле три – Агро­бан­ци, При­вред­ној бан­ци Бе­о­град и Раз­вој­ној бан­ци Вој­во­ди­не др­жа­ва би­ла ве­ћин­ски или по­је­ди­нач­но нај­ве­ћи вла­сник.

Ко­нач­ни „ра­чун про­па­сти” за три, услов­но ре­че­но, др­жав­не бан­ке и по­кри­ва­ње оси­гу­ра­них де­по­зи­та за ко­је га­ран­ту­је др­жа­ва у уга­ше­ној при­ват­ној бан­ци још је не­по­знат. Оквир­ни по­да­ци за све њих су од нај­ма­ње 800 па све и до ми­ли­јар­ду евра.

Агро­бан­ка је за­тво­ре­на ка­да се по­ка­за­ло да су јој гу­би­ци по­је­ли ка­пи­тал за чак 300 ми­ли­о­на евра. Ме­ђу­тим, тро­шак ње­ног спа­са­ва­ња ту се не за­вр­ша­ва. Др­жа­ва је по­сле ње­ног га­ше­ња има­ла је­дан не­у­спео по­ку­шај спа­са­ва­ња та­ко што је офор­ми­ла Но­ву Агро­бан­ку ко­ју је до­ка­пи­та­ли­зо­ва­ла еми­си­јом хар­ти­ја од вред­но­сти ко­је тек тре­ба да стиг­ну на на­пла­ту. Та­ко не­ких сто­ти­нак ми­ли­о­на евра сти­же на на­пла­ту у 2015. го­ди­ни. Ка­да се по­ка­за­ло да овај мо­дел спа­са­ва­ња не­ће да­ти ре­зул­та­те и Но­ва Агро­бан­ка је трај­но уга­ше­на с тим што су јој и ак­ти­ва и па­си­ва пре­не­те у По­штан­ску ште­ди­о­ни­цу.

По истом мо­де­лу у исто­ри­ју је оти­шла и Раз­вој­на бан­ка Вој­во­ди­не. И њу је др­жа­ва пр­во у не­ко­ли­ко на­вра­та до­ка­пи­та­ли­зо­ва­ла са око 350 ми­ли­о­на евра да би на кра­ју и она за­вр­ши­ла с гу­бит­ком од око 210 ми­ли­о­на евра. Сли­чан ре­цепт спа­са­ва­ња при­ме­њен је и у При­вред­ној бан­ци, али је њен ра­чун про­па­сти ипак мно­го ма­њи.

Цр­ни обла­ци не­ли­квид­но­сти над­ви­ли су се и над при­ват­ном Уни­вер­зал бан­ком, чи­ји су ак­ци­о­на­ри би­ли нај­ви­ђе­ни­ји срп­ски при­вред­ни­ци, али је у овом слу­ча­ју, где су пре­ли­ми­нар­ни по­да­ци по­ка­за­ли да су гу­би­ци до­сти­гли 85 ми­ли­о­на евра, др­жа­ва ста­ла са­мо иза оси­гу­ра­них де­по­зи­та до 50.000 евра на шта је, уоста­лом, ду­жна и по за­ко­ну.

Да ра­чун про­па­сти свих ових ба­на­ка ни­је још ко­на­чан ви­ди се и из то­га што тек тре­ба да бу­де „спа­се­на” и Аген­ци­ја за оси­гу­ра­ње де­по­зи­та ко­ја је, под­ра­зу­ме­ва се, сво­јим сред­стви­ма ис­пла­ћи­ва­ла оси­гу­ра­не де­по­зи­те и због че­га је са­да њен ра­чун пра­зан. Са­мо по том осно­ву, од­но­сно за ње­ну до­ка­пи­та­ли­за­ци­ју, др­жа­ва на­ме­ра­ва да узме кре­дит од око 200 ми­ли­о­на евра код Европ­ске бан­ке за об­но­ву и раз­вој. По­што се на­га­ђа да је тај из­нос не­до­во­љан по­ми­ње се да би кре­дит слич­ног из­но­са, за исту на­ме­ну, мо­гао да се за­тра­жи и од Свет­ске бан­ке.

По­што је по­ста­ла „по­след­ње уто­чи­ште” свих ло­ших ба­на­ка и По­штан­ској ште­ди­о­ни­ци тре­ба фи­нан­сиј­ска ин­јек­ци­ја, а др­жа­ва је, за по­че­так, ове го­ди­не за то опре­де­ли­ла пет ми­ли­јар­ди ди­на­ра.

———————————————————-

Ста­ре бан­ке још ни­су уга­ше­не

Ско­ра­шња про­паст три бан­ке с др­жав­ним ка­пи­та­лом ни­је на­ше је­ди­но ис­ку­ство са за­тва­ра­њем ба­на­ка, а да се при том не зна цех њи­хо­ве про­па­сти. Кра­јем 2001. и по­чет­ком 2002. за­тво­ре­не су Ју­го­бан­ка, Бе­о­бан­ка, Ин­вест­бан­ка и Бе­о­град­ска бан­ка. Та­да се го­во­ри­ло да су у ми­ну­су од 1,5 па све до 8,5 ми­ли­јар­ди ма­ра­ка што је твр­дио та­да­шњи гу­вер­нер цен­трал­не бан­ке Мла­ђан Дин­кић и да ни­ко не мо­же да их до­ка­пи­та­ли­зу­је. Бан­ке по­ве­ри­о­ци су уга­ше­не, а ду­жни­ци оста­ли да се у при­ва­ти­за­ци­ји сна­ла­зе ка­ко мо­гу. Ни по­сле 13 го­ди­на сте­чај те че­ти­ри бан­ке ни­је за­вр­шен, од­но­сно не зна се ко­ли­ко ду­гу­ју, а ко­ли­ко по­тра­жу­ју, а глав­ни раз­лог за то је што су би­ле бан­ке ве­ли­ких пред­у­зе­ћа ко­ја још та­во­ре или су у ста­ту­су ре­струк­ту­ри­ра­ња.

Јо­ва­на Ра­бре­но­вић, Политика

Фото Д. Ћирков

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Crno nam se piše kako god okrenemo nadrljali smo a narod može da ćuti da drži svoje mobilne telefone i ceo grad ko drogiran uhvatili se za te mobilne ko da su rođeni sa njima.I niko ništa ne sluša i niko nikog ne razume samo virtuelni svet to im je u glavi a što će sutra da dođu i te mobilne iz ruke da im izvade i da kažu i to je naše i tvoje pertle na patikama su naše i skini i tu jaknu i panalone i to je naše to nikog nije briga

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!