Хроника

Политичко-мафијашка пљачка и урушавање Србије: И кобасице залог за кредите

ВЛАСНИК компаније „Интеркомерц“ Горан Перчевић приведен је у понедељак по подне у Више јавно тужилаштво у Београду са кривичном пријавом која га терети за малверзације са 34 кредита Универзал банке, тешке 1,4 милијарде динара! Полиција је са тужилаштвом, током предистраге, у овом случају дошла и до имена Мирослава Богићевића и Жељка Жунића, па се њихово испитивање очекује наредних дана.

Саслушавање Перчевића у тужилаштву, као и његових „компањона“ наредних дана, само је почетак велике истраге пљачкања и урушавања банкарског система Србије. Полиција већ „чешља“ документацију у Српској банци, где се изнова појављују ова три имена. И тамо су узимани кредити без адекватних гаранција или чак без икаквих.

Универзал банка је била мека за три српска тајкуна Горана Перчевића, власника „Интеркомерца“, Мирослава Богићевића, власника „Фармакома МБ“ и Жељка Жунића, власника „Беохемије“, који су били и власници и сами себи кредитори. Ова тројка је остала дужна само Универзал банци готово четири милијарде динара, а свим осталим банкама пола милијарде евра! Док су могли, под залогу за зајмове су стављали имовину, затим робу и то кобасице, акумулаторе и опиљке, а на крају чак и – ништа.

У свему томе имали су подршку готово свих политичких структура у последњих 14 година, а више политичара је седело у Извршном и Управном одбору банке. Последњи директор пред гашење банке, Драган Томић, до средине јанаура ове године одобрио је 647,6 милијарди динара кредита клијентима од којих се није могло очекивати да ће да их и врате.

РУДНИК

МИРОСЛАВ Богићевић је код Универзал банке узео 2,3 милијарде динара кредита, што је било четири до пет пута више од дозвољеног законског максимума. Он је за неке своје зајмове стављао као залог пословне просторије рудника у Рашкој које су процењене на 4.000 евра по квадрату. Такође је власник „Фармакома“ докапитализовао Универзал банку, пре две године, али је одмах затим у истом износу одобрио својим фирмама кредите.

Највише новца је тада дато „Интеркомерцу“, 1,8 милијарди евра, „Земуникум рил естејту“ 1,8 милиона евра и „Медиленсу“ 600.000 евра. Кад је дошао крај банке, један од највећих власника – Небојша Дивљан је на Седници скуштине акционара указао да се банци ближи крај и да се нешто мора предузети.

– У историји банке 2012. година је најгора – истакао је Дивљан. – Пословни параметри опадају у последње четири године, проценат лоших кредита је већи од просека банкарског сектора, број запослених је већи него у другим банкама, а непогрешиви судија Београдска берза је показала да је 2011. године, цена акција пала за 46 одсто, у 2012. години за још 45 одсто. Пад се наставио и у 2013. години, тако да су акционари изгубили 94 одсто вредности акција или готово све.

Спас је могао да донесе Душан Кнежевић, власник „Атлас групе“, који је крајем године требало да докапитализује банку са нешто више од десет милиона евра. Али је он схватио када је куповао акције ове банке од Мирослава Мишковића, власника „Делта холдинга“, да је заправо платио удео у пропалој банци. Због тога је крајем јануара ове године отказана седница Скупштине акционара, јер новац за докапитализиају није могао да се нађе и банка је затворена почетком фебруара. Игранка тројице српских тајкуна је државу и пореске обвезнике коштала 70 милиона евра и 1,8 милијарди динара.

ДУГОВИ МЕРЕНИ МИЛИЈАРДАМА

* „БЕОХЕМИЈА“ и „Интеркомерц“ су били блиско повезани. Наиме, Жељко Жунић је био члан Надзорног одбора у „Интеркомерцу“ у који је уложио 77.824 евра или 2,2 одсто улога.

* УНИВЕРЗАЛ банка је током прошле године повећала изложеност према фирмама повезаним са „Фармакомом МБ“ и „Интеркомерцом“, при чему су кредити „Интеркомерцу“ и „Беохемији“ одобрени искључиво по основу залоге над робом, а без прибављања хипотека.

* ЗАКЉУЧНО са 30. септембром 2013. године, банка од 12 фирми повезаних са Концерном „Фармаком МБ“ потраживала је 1,154 милијарде динара (10 милиона евра), од четири фирме повезане са „Итеркомерцом“ 1,037 милијарди динара (девет милиона евра), док је „Беохемија“ са још две своје повезане фирме Универзал банци дуговала 741,9 милиона динара (око 6,5 милиона евра). Само током прошле године, овим трима фирмама ИО је одобрио укупно 5,4 милијарде динара пласмана.

* У ИСТОМ периоду, банка је наплатила око 1.045 милијарди динара пласмана преузимањем робе која није намењана широкој потрошњи и то по вредности добијеној од самих дужника, а без независне процене банке. Од „Фармакома“ је преузела залихе оловне шљаке, акумулатора и тракционих ћелија у укупном износу од 920,336 милиона динара, док је од фирме „Думача“ из Шапца наплатила 124,282 милиона динара преузимањем 166.182 тоне камена!

ВЛАСНИК „ИНТЕРКОМЕРЦА“ УХАПШЕН ДОК ЈЕ ЧЕКАО МИЛИВОЈА ЋОСИЋА НА ПАРКИНГУ ИСПРЕД СЦ “БАЊИЦА“

КАКО „Новости“ сазнају, Горан Перчевић је ухапшен на паркингу испред Спортског центра на Бањици. Имао је дубоко навучен качкет на глави и био је готово непрепознатљив. На паркингу је, према договору, чекао долазак пријатеља Миливоја Ћосића. Полиција га је лоцирала праћењем мобилне комункације.

Верује се да је требало да га Ћосић својим аутомобилом пребаци на безбеднију локацију. Када су му пришли полицајци Перчевић је, како се сумња, одглумио да је са Ћосићем планирао да оде до адвоката, па у полицију.

Верује се да је то била његова смишљена прича. Добио је „бесплатан превоз“ до београдске полиције.

 

З. Ускоковић – С. Моравчевић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!