Каква је позадина уговора између пољске компаније „Копекс“ и басена Колубара и шта о томе кажу радници и руководиоци. Затворили три колектива у саставу некада моћне нишке Машинске индустрије. Посао вредан 29 милиона евра
НА међународном тендеру који је спроведен у оквиру ЕПС, конзорцијум „Копекс“ из Пољске добио је посао вредан око 29 милиона евра за израду трачних транспортера за будући Површински коп „Поље Ц“ Рударског басена „Колубара“.
Уговор је потписан и посао се већ реализује, али ова вест има и своју позадину јер је исти „Копекс“ купио и у року од две године затворио три фабрике из састава Машинске индустрије (МИН) које су се до приватизације, 2007. године, бавиле истим послом. Синдикалисти оптужују да су ове фабрике намерно отеране у ликвидацију, док директор „Копекс“ МИН АД Никола Илић каже да ће се део посла, неких пет милиона евра ипак одрадити у Нишу.
Јула 2007. године „Копекс“ из Катовица је приватизовао три предузећа из састава МИН, МИН „Фитип“, МИН „Опрема“ и МИН „Монт“ који су упошљавали више од хиљаду радника. У року од две године све три фабрике су ликвидиране, а радници се боре да добију макар дивиденде јер нису добили отпремнине, нити су имали право на социјални програм.
– Суштина приче је била да се угасе наше фабрике да би било посла за Пољаке. Пре приватизације смо одлично пословали јер имамо специфичну производњу транспортних трака, преносника и дизалица. Наш програм је био тражен и имали смо одличне референце. Све је то уништено у рекордном року – указује Дејан Јовановић, бивши радник и синдикалиста који се грчевито борио да укаже надлежнима на наводне неправилности. – МИН „Фитип“ је требао у 2008. години да подели дивиденду акционарима због доброг пословања. Та дивиденда никада подељена није, а нама је руководство изразило три месеца након доброг пословања да смо у губитку 120 милиона динара. Такође у 2008. години продато је више од 3.000 тона отпадног челика, гвожђа и другог репроматеријала који се налазио на простору три фирме, а о томе акционари нису имали података колико је пара узето и где је новац завршио.
Никола Илић, директор у новом предузећу „Копекс“ МИН АД, каже да у овом тренукту нишки машинци не би могли самостално да добију велики пројекат транспортног система од ЕПС-а. Појашњава да тренутно удео нишког „Копекса“ у целом систему „Лопекса“ групе мањи од један посто њиховог укупног обрта.
– Посао је добила пољска компанија која има 40 фабрика у целом свету и све потребне референце – каже Илић који се оградио да је он од недавно директор тако да му нису познати догађаји непосредно након приватизације.
– Биће посла и за наших 200 металаца, а око пет милиона евра реализоваће се у нашој фабрици.
ДУГАЧАК СПИСАК ОПТУЖБИ
СИНДИКАЛИСТИ набрајају све „грехе“ већинског власника о којима су обавештени надлежни органи.
Купио половну ауто-дизалица из 2002. године на конто улагања у предузећу МИН „Монт“, на којој је прекуцан и број мотора и шасије.
У Фитипу купио машину за дубинско бушење на Тајланду, а приказује цену као да је купљена у Немачкој.
Отпустио 131 радника два дана по истеку купопродајног уговора, иако је програм за отпуштање радника тражио три месеца раније од Републичког завода за запошљавање Ниш…
Новости