Економија

Пољопривреда лек за рецесију

Статистика је показала да је у трећем тромесечју прошле године БДП десезонирано смањен за 0,7 одсто, у четвртом за 0,3 одсто, што значи да је рецесија почела у другој половини прошле године и да смо у четвртом тромесечју нове рецесије, указује економиста Мирослав Здравковић.

Он оцењује да је могуће да, услед превише дубоког пада привредне активности у првом тромесечју, у другом чак дође и по благог раста, као последице надокнађивања изгубљених радних дана у првом тромесечју, али то неће променити основну констатацију о рецесији. Здравковић је мишљења да излазак привреде Србије из рецесије зависи од пољопривредне производње. Он наводи да би, уз ограничења у извозу и пад домаће тражње, упрво пољопривреда могла бити један од извора за трајнији економски раст.  Елем, излазак из рецесије кроз раст извоза веома зависити од вредности пољопривредне производње у овој години.

„У прошлој години је робни извоз био за милијарду евра већи него у 2008, али је пољопривреда у том расту учествовала са три петине. Раст економске активности услед раста домаће тражње за сада није могућ„, констатује Здравковић у анализи на сајту „Макроекономија”.

Потребно је, наводи он, тражити нове изворе за економски раст, а то би могли бити већа употреба неискоришћеног земљишта за пољопривредну производњу – ратарство, воћарство, повртарство, као и долазак нових инвеститора заинтересованих за производњу у Србији.

Здравковић сматра да је раст БДП базиран на повећању извоза уз већу производњу за извоз ограничен тражњом за производима из Србије и кретањем берзанских цена за производе који се у земљи производе и извозе

 

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!