Свет

Половина радне снаге у свету суочена с губитком посла

Готово половина радника у свету изложена је непосредном ризику да остане без посла због пандемије ковида-19, према процени Међународне организације рада (МОР).

Губитак радних места ће вероватно погодити све земље на планети, због разарајућег негативног економског утицаја корона кризе на привредну активност.

Глобална радна снага, по подацима МОР-а, броји око 3,3 милијарде људи, а 1,6 милијарди радника је у опасности да изгуби посао и да остане без средстава за живот, када се у обзир узму запослени у неформалној економији и они на дну лествице по нивоу зарада.

Неформална економија обухвата „раднике на црно” за које послодавци не плаћају порезе држави и којима владе тешко улазе у траг, а која чини огроман део економија у развоју.

„За милионе радника, губитак прихода значи да нема хране, нема сигурности и нема будућности. На милионе предузећа широм света једва дише”, изјавио је недавно генерални директор МОР-а, Гај Рајдер.

Због мера ограничења кретања, фабрике широм света су привремено зауставиле производњу а предузећа обуставила рад, пославши раднике на принудни одмор, али су многе фирме поделиле и отказе како би смањиле трошкове и пребродиле корона кризу.

Само у Сједињеним Америчким Државама је око 40 милиона људи поднело захтеве за добијање накнаде за незапосленост од 16. марта, када је проглашено ванредно стање, до половине маја.

Канада је, примера ради, само у априлу изгубила 226.700 радних места, а у другој половини марта је без посла остало 17.200 Канађана, јавља Танјуг.

У Русији се очекује, према проценама Министарства рада, да ће због затварања предузећа, број незапослених скочити са садашњих 1,6 милиона на 2,5 милиона особа.

У Британији је број подносилаца захтева за добијање државне помоћи због незапослености достигао 2,09 милиона људи, према прошлонедељним подацима Канцеларије за националну статистику. Када је реч о нашој земљи, министар рада Зоран Ђорђевић је саопштио да је од увођења ванредног стања до 10. маја у Србији без посла остало 15.401 грађанин.

У суседној Хрватској је, према писању портал Индекс, до почетка маја посао изгубило 25.000 радника, углавном у приватном сектору, а у Црној Гори око 4.000 људи.

Према подацима, МОР-а, широм света се више од 436 милиона предузећа суочава са озбиљним поремећајима у раду због пандемије. Она претежно послују у најтеже погођеним секторима, при чему је 232 милиона фирми у велепродаји и малопродаји, 111 милиона у производњи, 51 милион у делатности услуга смештаја и прехране, а 42 милиона у сектору некретнина и други. МОР предвиђа да ће број радних сати у свету у другом кварталу ове године бити за 10,5 процената мањи у односу на последњи преткризни квартал, што представља 305 милиона радних места са пуним радним временом.

Пандемија коронавируса не само да је однела до сада 341 хиљаду људских живота и угрозила здравље 5,3 милиона заражених, већ се од здравствене кризе претворила у глобалну кризу тржишта рада и економску кризу која прети да гурне свет у најдубљу рецесију од 30-их година прошлог века.

Према прогнозама међународних финансијских институција, светска економија би ове године могла да забележи пад од 2,5 до 3,0 одсто, док Уједињене нације предвиђају рецесију од чак 3,2 процента.

То за обичан свет значи да посла неће бити.

Из МОР-а поручују да ће повећање глобалне незапослености током 2020. године у великој мери зависити од тога којом ће се динамиком светска економија опоравити у другој половини године и колико ће бити ефикасне мере влада за очување постојећих радних места.

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!