Црна Гора

Половина становништва Црне Горе живи у сиромаштву

Светски дан социјалне правде у своју бележницу јуче је унео и податак да у Црној Гори око 53.000 људи живи испод границе сиромаштва са 186,45 евра месечно.

Невладина организација „Банка хране”, поводом Светског дана социјалне правде, саопштила је да су подаци о сиромаштву у Црној Гори забрињавајући, а да су социјална примања црногорских грађана понижавајућа и крећу се од 63 до 125 евра.

„У Црној Гори скоро половина становништва живи у зони сиромаштва. Просечну црногорску породицу чини 3,2 члана, а просечно је запослено 1,2 члана, што значи да је та категорија црногорских породица сиромашна”, рекли су из „Банке хране”.

Према подацима ове организације, просечна плата у Црној Гори прелази једва половину потрошачке корпе.

„Тренутно имамо око 48.000 незапослених, а трећина су високошколци. У Црној Гори има око 30.000 пензионера чија пензија не прелази апсолутну линију сиромаштва, која је 186 евра”, навела је „Банка хране”.

Месечно четворочланој, односно петочланој породици, према наводима ове организације, преостаје да потроши 90, односно 80 центи дневно.

„Корекција социјалних примања у јануару ове године је за свега неколико центи променила досадашњу помоћ социјално угроженим грађанима. Сматрамо да је то забрињавајуће и да показује незаинтересованост државе да помогне најугроженијим становницима”, наводе из „Банке хране”. „Сазнање да је Министарство рада преусмерило 400.000 евра са позиција социјалне помоћи за Туристичку организацију Црне Горе шокантно је. Претпостављамо да се ради о планираној уштеди услед функционисања социјалних картона која је условила смањивање великог броја нелегалних корисника социјалне помоћи. Тај износ је могао бити искоришћен на много кориснији начин.”

„Банка хране” подсећа да Црна Гора нема народне кухиње у већим градовима како би најугроженији становници имали барем један топли оброк дневно.

„Деца из социјално угрожених породица иду гладна у школу и неопходно је што пре увести бесплатне ужине. Како би имали основне животне намирнице и хигијенска средства, најугроженијим породицама потребне су социјалне продавнице”, оценила је „Банка хране”.

Познато је да у Црној Гори велики број социјално угрожених породица нема решено стамбено питање, а не постоји ни склониште за бескућнике.

„Борба против сиромаштва представља дугорочни циљ сваке озбиљне државе”, кажу у овој невладиној организацији. „Сврха обележавања Светског дана социјалне правде јесте преузимање одговорности за остваривање ’друштва за све’, како је забележено у резолуцији којом се успоставља Светски дан социјалне правде.”

Новица Ђурић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Taman posla da Milo i njegovi, otvore kuhinju za siromasne,daju besplatnu uzinu i otvore skloniste za beskucnike,jer bi otvaranjem priznali da postoji veliki jaz izmedju bogatih i siromasnih,i da nije bas tako bajno i sjajno kako oni zele da predstave svoju vladavinu!

  2. Taman posla da Milo i njegovi, otvore kuhinju za siromasne,daju besplatnu uzinu i otvore skloniste za beskucnike,jer bi otvaranjem priznali da postoji veliki jaz izmedju bogatih i siromasnih,i da nije bas tako bajno i sjajno kako oni zele da predstave svoju vladavinu!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!