У цркви Рођења Пресвете Богородице у кордунском селу Садиловац, у Хрватској, у суботу је обележена годишњица страдања 463 Срба које су усташе побиле и запалиле у овом храму 31. јула 1942. године.
Парастосу је присуствовало тридесетак људи, а обележавање годишњице организовала је породица Гвозденовић, потомци страдалих у садиловачкој цркви.
Помен су служили и парох ријечки Мићо Костић, парох коренички Далибор Танасић, парох плашчански Горан Славнић и игуман манистира Гомирје Михајло, а обележавању су, између осталих, присуствовали потпредседник Српског националног вијећа (СНВ) Раде Косановић, историчар Ђуро Затезало и председник Удружења грађана “Јадовно 1941” Душан Басташић.
Хрватска полиција легитимисала учеснике
“Горак укус данас оставила је чињеница да су све учеснике парастоса при доласку у цркву легитимисали и пописали инспектори Министарства унутрашњих послова Хрватске. Онима који су долазили аутомобилима пописане су и регистарске таблице”, рекао је Басташић за Срну.
Он је додао да је полиција у два наврата хтела да приведе на информативни разговор организатора овог скупа Драгана Гвозденовића, али да због опирања осталих учесника то нису учинили, него су више од пола сата узимали његову изјаву поред цркве.
Као разлог за привођење Гвозденовића, хрватски инспектори навели су да је организатор у флајеру – позиву за парастос, написао да је 1995. године, за време злочиначке акције “Олуја”, протерано целокупно становништво које је живело у Садиловцу.
Басташић је подсетио да је село Садиловац дочекало Други светски рат са 800 становника, а да је њих више од 500 побијено од 1941. до 1945. године.
“Свега 40 становника Садиловца дочекало је 1945. годину, да би у акцији хрватске војске ’Олуја’ 1995. године село било потпуно ’очишћено’ и данас у њему нико не живи”, навео је Басташић.
Он је подсетио да је 463 мученика из Садиловца побијено и запаљено у цркви.
Вести