Помоћник министра правде задужен за европске интеграције и међународне пројекте Чедомир Бацковић три пута је правоснажно осуђиван на условне казне, показују документа до којих је дошла Н1. Данас се води као неосуђиван, Министарство правде Н1 упозорило на неовлашћено прикупљање података о личности.
Закон предвиђа рехабилитацију за таква дела, како условне казне грађанима не би представљале оптерећење за даљу каријеру, па се и Бацковић формално води као неосуђиван. Међутим, питање је какву поруку шаље држава ако на важну државну функцију поставља особу која је претходно одговарала на суду.
Помоћник министра правде Чедомир Бацковић има завидно наслеђе – бранилац предлога измена Устава у делу који се тиче правосуђа, члан је више радних група за измену закона и представник Србије у Венецијанској комисији. Међутим, тај високо позиципонирани службеник Владе Србије три пута је правоснажно осуђиван: 1989. за несавестан рад у привредном пословању, 1990. због злоупотребе овлашћења у првивреди и 2004. за наношење лакших телесних повреда.
Међутим, како се ради о условним казнама, оне су избрисане из евиденције, а у Министарству правде наводе да није осуђиван.
У допису министарства за Н1 додатно се истичу Бацковићеве заслуге за отварање поглавља 23, окончање штрајка адвоката или утврђивање неуставности одредби о бланко оставкама у Закону о локалним изборима.
– У питању је истакнути правник, са завидном каријером у Србији и САД, где је положио и амерички правосудни испит и добио сертификат као адвокат и саветник од стране Врховног суда Калифорније. Члан је Адвокатске коморе Калифорније – навело је Министарство.
Стручност кандидата јесте један од основних критеријума за избор државних службеника, каже Јелисавета Василић из Савета за борбу против корупције, наводећи да се око тога у Србији одавно ломе копља.
– То је годинама велико питање – да ли је довољна само стручност за такво једно место. ја лично сматрам да то треба да буде и моралан човек. Ако ви гледате моралност једне особе и ако знате да је у три године три кривичне правоснажне пресуде било, онда то за мене као бившег судију није морално – каже Јелисавета Василић.
На коментар да се ради о условним осудама које су, по закону, обрисане из евиденције, па се Бацковић формално води као неосуђиван, Василић наводи да то уопште није важно.
– Без обзира какве су то осуде биле, ја сматрам да влада, ако хоће да делује озбиљно, стручно, не би требало да бира такве људе на тако важна позиционирана места у влади – додала је.
Са тим се слаже и Зоран Стојиљковић из синдиката Независност, некада члан одбора Агенције за борбу против корупције. Он каже да би јавност морала да буде упозната са свим детаљима нечије биографије, па и са пресудама које су у међувремену обрисане у складу са одредбама о рехабилитацији.
– Морате имати увид у читаву ту биографију и одлучити да ли ћете људе зависно од њиховог капацитета, способности, професионалног опредељења, држати на неким местима која имају поруку. А порука је бити високо у министарству правде, а у својој професионалној каријери бити осуђен кривично за дела и прекршаје који су везани за привреду или кршење правних прописа. Знаци није добро да се то ради и треба водити о томе рацуна када такве људе кандидујете јер шаљете лошу поруку – поручио је Стојиљковић.
На захтев Н1 упућен министарству да нам одобри разговор са Чедомиром Бацковићем нисмо добили никакав одговор. Али је стигло упозорење да су дописи ТВ Н1 достављени Бацковићу, уз позивање на члан кривичног законика који се односи на неовлашћено прикупљање личних података.
Н1
Боже мој… тек сад разумем, зашто је све тако како јесте…
Kako je mogao dobiti uslovnu kaznu 1989 I godinu Dana kasnije, 1990. Na koliko je bio osudjen 1989 to je pitanje da li je mogao ponovo dobiti uslovnu kaznu.
Pitam; ima li iko na vlasti Srbije da nije lopov i kriminalac!
NEMA !