Нова верзија Поморске доктрине Руске Федерације предвиђа унапређење пријатељских веза руске флоте са Кином и Индијом, наводи се у документу објављеном на сајту Кремља.
У Индијском океану се јачају пријатељски односи са Индијом, који су главни правац развоја.
„Најважнији правац националне поморске политике у Индијскоокеанском региону је развој пријатељских веза са Индијом“, пише у документу.
Председник Русије Владимир Путин је присуствовао поморској паради у Балтијску на Дан ратне морнарице земље. Том приликом одржао је састанак и саслушао извештај потпредседника Владе Дмитрија Рогозина о изменама у поморској доктрини.
Директор Центра за истраживање јужног дела Тихог океана на Кинеском институту за међународне проблеме Шен Шишун, каже да развој поморске сарадње Русије и Kине има глобални значај и да је веома важна за обе државе.
„Обе земље су заинтересоване за заштиту њихових права на мору и јачање капацитета ратних морнарица. И наравно да има простора за повећање сарадње“, рекао је он, додајући да обе земље увек истичу да узајамна сарадња није усмерена против трећих земаља.
Главни и одговорни уредник часописа „Извоз наоружања“ Андреј Фролов каже да је поморска доктрина у ствари обнављање претходне морске доктрине, само је сада „апдејтована“ узимајући у обзир нову верзију Војне доктрине РФ и Стратегију за развој северних делова земље.
„Што се тиче Атлантика, који је означен као један од стратешких праваца за руску Ратну морнарицу, мислим да Русија шаље Западу поруку: можемо да дозволимо себи да се осећамо слободно у водама у којима је био присутан Совјетски Савез“, истиче Фролов.
Говорећи о унапређењу веза руске флоте са Кином и Индијом, Фролов сматра да је то наставак доктрине мултиполарног света по којој Кина и Индија такође спадају у категорију центара моћи и сарадња се не своди само на Запад.
Пољски политички аналитичар и председник Европског центра за геополитичке анализе Матеуш Пискорски каже да поједини пољски политичари, као и политичари из балтичких земаља користе руску доктрину како би поново застрашили становништво евентуалном „руском претњом“ и „офанзивном руском политиком“.
„Нисам сигуран да је већина тих политичара уопште читала доктрину. Међутим, из текста се види да је Русија усвојила доктрину за одбрану њених интереса и безбедности. Тако да је доктрина у потпуности одбрамбене природе“.
Према његовим речима, за разлику од Русије, неке државе Источне Европе чак ни немају сопствену одбрамбену доктрину, него им ту доктрину намећу Сједињене Америчке Државе.
Спутник
фото: Sputnik/ Михаил Климентјев