Глобалне цене хране поново расту, услед поскупљења нафте, снажне тражње из Азије и лоших временских услова у појединим деловима Европе, Јужне Америке и Сједињених Америчких Држава, саопштено је јуче из Светске банке (СБ) у Вашингтону.
Најновији индекс цена хране СБ показује да су цене порасле за осам одсто у периоду између децембра 2011. и марта 2012.
У период од четири месеца до децембра 2011, су пак цене пале, па, чак и после најновијег раста, остају за један одсто испод нивоа од пре годину дана, и за шест одсто испод историјског врхунца забележеног у фебруару 2011, наведено је у саопштењу Светске банке.
„После четири месеца узастопног пада цена, цене хране поново бележе раст, претећи да угрозе снабдевање храном за милионе људи,“ рекао је Отавиано Кануто, потпредседник Светске банке за смањење сиромаштва.
„Ценовни индекси житарица, масти и уља, као и других намирница, забележили су стопе раста у готово сваком месецу од јануара 2012,“ наведено је у саопштењу.
Глобалне цене пиринча су, међутим, пале због великих залиха ове житарице и снажне конкуренције међу извозницима.
Уколико тренутна прогноза о производњи хране за период 2012/2013 не буде остварена, глобалне цене хране би могле достићи још веће нивое, што би захтевало њихово строго праћење, упозорила је Светска банка.
Привреде у развоју су биле тешко погођене кризом цена хране и енергије у периоду 2008/2009, што је изазвало социјалне немире и забране извоза хране у неким земљама.
Даљи раста цена у 2010. и почетком 2011. довео је до повећане производње главних усева, додаје банка. У саопштењу се наводи да је тешко предвидети да ли ће раст цена у овој години довести до нове глобалне кризе хране. Банка је навела да ради на развијању система који ће дефинисати, идентификовати и пратити раст цена хране на глобалном и националном нивоу.
Танјуг