БЕОГРАД – Пројектована цена пописа пољопривреде који је данас почео у Србији после пола века износи 16 милиона евра, а сви прикупљени подаци биће тајни и користиће се искључиво у статистичке сврхе, изјавио је данас директор Републичког завода за статистику (РЗС) Драган Вукмировић.
Он је на конФеренцији за новинаре у Влади Србије позвао пољопривредне произвођаче да „отворе своја врата“ и искрено одговоре на сва постављена питања, јер ће од тих података „сви имати користи, али и штете, уколико не буду адекватни“.
„Шансу за поправни имаћемо тек за десет година, јер ће се тада спроводити следећи попис пољопривреде“, нагласио је Вукмировић, најављујући да ће се попис пољопривреде у Србији убудуће радити сваке деценије.
Актуелни попис ће трајати до 15. децембра и обухватиће сва пољопривредна газдинства на територији Републике Србије, њих око 760.000, а непосредно је ангажовано око 6.100 пописивача, рекао је Вукмировић.
Истичући да ће пописни резултати дати пресек стања пољопривреде на територији Републике
Србије, он је додао да ће се тиме стећи реална основа за будућа планирања развоја у овој области.
Као основне циљеве пописа, Вукмировић је навео добијање свеобухватног прегледа структурних карактеристика националне пољопривреде и израда базе података који ће бити међународно упоредиви.
Резултати пописа даће одговоре о локацији газдинстава, земљишном Фонду, наводњавању, употреби ђубрива и средстава за заштиту биља, броју грла стоке и кошницама пчела, органској производњи, пољопривредној механизацији, рибњацима и површинама под шумама ….
Попис пољопривреде у Србији Финансирала је Европска унија са 60 одсто средстава, а како је прецизирао шеФ Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер, реч је о суми од девет милиона евра.
Танјуг