Србија

Попис: Више њива него газда

ПРОСЕЧНО српско сеоско домаћинство оре и сеје на 4, 5 хектара земље, поседује један трактор, а у штали чува краву, четири свиње, три овце и 26 кокошака.

Попис пољопривреде, који је од октобра до децембра прошле године спровео Републички завод за статистику, после више деценија претпоставки, показао је да се у Србији обрађује 3, 4 милиона хектара пољопривредног земљишта, које користи укупно 631. 122 газдинства.

Пољопривредници у Србији возе укупно 408. 734 трактора, а на 100 хектара земље највише механизације користе фармери са југа и истока земље. На првом месту по броју вучних машина је Браничевска област, где је пребројано чак 26. 684 ових возила, следе Расинска и Мачванска област. Механизацијом је најсиромашнији крајњи југоисток државе (у Пиротској области пописан је свега 2. 220, а у Топличкој 9. 783 трактора) , али и север Бачке, где је затечено свега 8. 223 четвороточкаша.
Директор Републичког завода за статистику Драган Вукмировић каже да је по броју имања предњачи Шумадија и Западна Србија, где је евидентирано 262. 531 пољопривредно газдинство.

– Највећи број газдинстава забележен је у Златиборској области, а за њом следи Мачванска, Расинска, Београдска и Јужнобачка област – наводи Вукмировић. – Попис је показао и да породична пољопривредна газдинства чине чак 99, 6 посто од укупног броја економија у држави. Имања правних лица и предузетника је свега 2. 567, а највећи број њих налази се у Војводини – 1. 298. Њима газдују предузећа, задруге, али и цркве и верске заједнице.

СЛЕДИ СТРАТЕГИЈА
РЕЗУЛТАТИ пописа помоћи ће Влади Србије да дефинише стратегију пољопривреде и руралног развоја, што је важно због коришћења средстава из претприступне помоћи ЕУ, рекао је у петак шеф делегације ЕУ у Београду Венсан Дежер. – На будућност развоја пољопривреде у Србији треба гледати са оптимизмом јер су њени показатељи добри и суфицит у робној размени са ЕУ непрекидно расте – нагласио је Дежер.
Први човек РЗС указује и да је Војводина доминантна када је реч о површини земљишта које се обрађује. Резултати пописа показују да највише земље користе газдинства у Јужном Банату, чак 315. 247 хектара. Следећа на списку је Јужнобачка област, која бележи 287. 997 хектара ораница. У истом друштву су и лале из средњег и северног Баната, који засејавају 261. 595, односно 179. 871 хектара банатске земље.

Највећи сточарски крајеви у Републици су Западна Србија и Војводина. У оборима широм земље пребројано је 908. 990 говеда и 3. 403. 288 свиња. Ових животиња стаје су најпуније у Мачви, где је пребројано чак 80. 495 грла говеда и више од 400. 000 свиња. Сточарска прозиводња добро стоји и са оне стране Саве, јер су по броју ”гуда” на другом и трећем месту Јужнобачка и Сремска област.

У торовима од Хоргоша до Прешева прибележено је 1. 729. 278 оваца, док је коза неупоредиво мање – само 235. 576. Палету домаћих животиња у држави комплетира 26. 627. 308 комада живине и 673. 651 пчелиње друштво.

Југ и исток Србије, као и у другим областима, кубури и са пољопривредном производњом. Јер Пиротска и Топличка област бележе најмању површину искоришћеног земљишта (мање од 50. 000 хектара). Ситуација није боља ни са газдинставима, јер ни у једној области на југу државе нема више од 30. 000 економија.

ОРЕМО МАЊЕ ОД КОМШИЈА

ГАЗДИНСТВА у Србији просечно користе 5, 3 хектара земљишта, што је неупоредиво са европским просеком који износи 17, 9 хектара. Српски сељаци обрађују мање земље и у односу на комшије. Просечна површина обрадиве земље у Црној Гори је 6, 3, Хрватској 5, 6 и Словенији 6, 5 хектара по газдинству.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!