Када је 1914. Војвода Мишић донео одлуку која је била у супротности са врховном командом, добио је Колубарску битку. После сто година друга Колубарска битка је изгубљена у налету цунамија «Тамара» јер таквог стратега није било на брани «Ровни» изнад Ваљева, да нареди затрпавање улаза оточне цеви пречника 3 метра како би се доток реке Јабланице која попуњава најмање трећину речног корита Колубаре зауставио у критичном моменту. То би спречило налет воде која је потом, кренула према Ваљеву, Лајковцу, РЕИК-у (стари назив за рударски басен Колубару) и Обреновцу. Они који су у овом случају били на функцијама за које су дебело плаћени очигледно нису на време доносили ОДЛУКЕ СПАСЕЊА ОД ПОПЛАВЕ.
Брана «Ровни» и поред близу 30 година од почетка градње још увек није завршена. То значи да није ни испитана па нико није хтео да преузме одговорност бар за импровизовано задржавање воде из реке Јабланице, што је могло у најмању руку да ублажи страдање у катастрофалној поплави у Обреновцу и дуж слива Колубаре. Још увек је нејасно како је 5 до 6 милиона кубика воде у први мах уопште задржано пре него што се излило. Једног тренутка био је утисак да је импровизовано затрпавање оточне цеви урађено са расположивим материјалом на брани, чије је чишћење започето претходних година. Директор хидросистема «Ровни» Миодраг Марковић у емисији «Бодље и жаоке» у студију ТВ Марш Ваљево 16.маја, док је вода још увек надирала у Обреновац, поред осталог рекао је да је капацитет језера 51 милион кубика воде и да језеро не штити од поплавног таласа само град Ваљево, већ и Обреновац, и да би последице биле још веће «да нисмо зауставили сад ово…», односно да брана није зауставила воду. Ваљевци су 15.маја око 5 сати ујутро када се Колубара на улазу у град већ излила приметили да се нешто чудно дешава. Био је то први знак да је улазни тунел на брани Ровни затворен. И даље остаје отворено питање – како? Забуну је унео директор Марковић реченицом «да нисмо…» После наведене емисије више је није ни на једном медију поновио. Да ли је био у питању лапсус или нешто друго? Једно је сигурно: тако је спасено Ваљево од већих поплава помахнитале Колубаре какву нису запамтили ни најстарији мештани. Међутим, следеће ноћи оточни тунел почео је да пропушта акумулирану воду, и прикупљена вода у акумулацији провалила је импровизовану препреку.
Брана Ровни, излаз из оточне цеви-тунела, рано поподне 16.5.2014. (1).jpg” alt=”Брана Ровни, излаз из оточне цеви-тунела, рано поподне 16.5.2014
На седници Скупштине града 20.маја 2014. заменик градоначелника Жарко Ковач поднео је, као известилац Штаба за ванредне ситуације, исцрпан извештај шта се дешавало из сата у сат пре и за време поплаве. Потврђено је оно о чему се незванично причало, да је Штаб касно реаговао са припремама за одбрану од набујале Колубаре и да су била подељена мишљења какве радове предузети на оточном цевоводу акумулације на брани «Ровни».
Пошто је Колубара пробила насип у Новом Пољу, 5 км изнад Обреновца и потопила бесправно подигнуто насеље «Шљивици» – Обреновчани га од скора зову «Палестина» јер су у њему већину чинили избегли са Косова и Метохије – у Ваљеву је почела прича да се брана «сама од себе» затрпала.
Јабланица претворена у Бујицу на излазу из бране Ровни, рано поподне 16.5.2014.
Др Слободан Гвозденовић, одборник и народни посланик (СНС), тражећи да се преиспита одговорност градоначелника и свих функционера који воде бригу о граду тражио је да се преиспита и захтев директора Марковића којим је тражио технички пријем бране «Ровни» 13.маја прошле 2013. године «што је требало да значи да је брана спремна за улогу која јој је намењена».
Др Милан Марковић, одборник СНС, рекао је да брана «Ровни» није завршена због одливања пара у приватне џепове и да се сада води невиђена кампања како би се скренула пажња са «комплетно погрешног рада на брани ’Ровни’ и лоповлука који се тамо десио».
Др Михаило Јокић, одборник СНС, рекао је да су спорни заптивачи купљени још пре десет година и то у два примерка – али: «да није било тог БАЛВАНА, у Ваљеву би вода била висине пола метра, брана не би оправдаала своје постојање, и не би имали гламурозне наступе на телевизијама (упућено функционерима СПС који руководе изградњом бране) и све то захваљујући једном БАЛВАНУ». Овде Јокић заправо алудира на причу да се брана у први мах «сама од себе» затворила. Поставља се питање – поред купљених заптивача, зашто је био потребан «балван» или слична природна појава да (привремено) затвори оточни тунел бране?
Јабланица претворена у Бујицу на излазу из бране Ровни, рано поподне 16.5.2014
Станко Терзић (СПС), градоначелник и командант Штаба за ванредне ситуације, рекао је да преузима одговорност за надлежности које му припадају «али не и за нешто о чему Република води бригу».
На крају све је личило на фарсу са препознатљивим тоном дечије песмице «мир, мир, мир, нико није крив». У Ваљеву водећа партија у држави (СНС) није у власти, па је зато било и за очекивати да ће њени представници током скупштинске седнице бити доста критични према представницима локалне власти. Да ли је то својеврстан покушај распоређивања кривице за то што поплава није спречена, с обзиром да је брана «Ровни» у надлежности Републике?
Подсетимо, у Њујорку је новинар Ајви Ли 1914. основао Агенцију за наручене вести. Рокфелери су је већ исте године користили када су побили жене, децу и копаче злата у Јужном Колораду. Стиче се утисак да је и у овом случају било наручених вести у медијима како би се прикриле учињене грешке, међу којима је највећа у Обреновцу – касно упозорење за евакуацију становништва. Стручњаци за бујичне воде кажу да поплавни талас Колубаре од Ваљева стиже до Обреновца за 6 сати, што опет значи да је било довољно времена да се спасу бар људски животи од надолазеће воде.
Река Јабланица изнад бране Ровни, са заокруженим улазом у цев-тунел, рано поподне 16.5.2014
Међу љубитељима древне игре на црно-белој табли важи мишљење да је важније анализирати изгубљену шаховску партију од добијене. У изгубљеној анализирају се грешке и траже решења, а у добијеној партији пажњу одвлаче потези који доводе противника у мат позицију. Пратећи седницу Скупштине града Ваљева, неупућени гледалац би стекао утисак да су локални политичари уз помоћ републичке власти доносили исправне одлуке и тиме спречили веће поплаве. Међутим, онда остаје отворено питање импровизованог затрпавања бране које је по њима дошло као «од Бога дар», па се онда намеће и питање који су то онда њихови потези који су допринели да се у први мах спречи веће изливање Колубаре – али и ко је тај ко је одговоран што оточна цев на брани «Ровни» није безбедно и на време затворена, без «балвана» и накнадних попуштања.
Како је ово изгубљена битка на Колубари, важно је утврдити пропусте. Није потребно бити много мудар па видети да је улаз у оточну цев на брани «Ровни» требало на време затворити, у овом случају камењем, са моћним багерима и шлеперима који су ту били на располагању. То су 12.маја када је циклон најављен могли да ураде и сељаци са тракторима. Што се тиче количине задржане воде намеће се утисак да је то била кап која је прелила напуњену чашу код Обреновца. Већ разливена Колубара додатним количинама воде са бране «Ровни» прво је делимично пробила насипе изнад Обреновца у четвртак на петак ноћу, а онда је пред зору затекла Обреновчане на спавању. Бројна су сведочења да је у петак пред зору вода нарасла за пола сата близу два метра. То је био знак да је део од преко 5 милиона кубика воде из бране «Ровни» стигао у Обреновац.
Готово сви медији у Србији пренели су најаву РХМЗ да ће водостај Колубаре границу редовне одбране од поплава прећи 14.маја, а границу ванредне одбране током 15.маја. То значи да је вест објављена неколико дана пре првих поплава и поплавног таласа који је уништио Обреновац. Уз такву најаву очигледно је било довољно времена за припрему надлежних органа за значајно умањивање људских жртава и огромне материјалне штете која је настала само због неодлучности или неспособности оних који врше власт. За скупштинском говорницом Жарко Ковач, известилац Штаба за ванредне ситуације, рекао је да су се договорили 13.маја када је почела да пада киша «ниског интезитета» да одрже седницу Штаба у 9 сати пре подне 14.маја. То је већ било касно, како се показало, да се поплава спречи и добије Колубарска битка.
«Сигурна сам да ће се Обреновчани огласити са својим причама и да ће Србија сазнати праву истину о Обреновцу, не могу цензурисати интернет као телевизије. Сада чујем да нам стрвинари пљачкају куће. Жалим што немамо преки суд у оваквим ситуацијама», написала је на једној од друштвених мрежа новинарка Санела Јовановић, после доживљеног, како каже, библијског потопа у Обреновцу.
Остају два кључна питања за надлежне власти:
1. Зашто, одмах по најави долазећег циклона, није на адекватан начин затворена оточна цев на недовршеној брани «Ровни», како би се спречила могућност пробијања преко 5 милиона кубика воде и стварања поплавног таласа који је допринео потапању Обреновца?
2. Када се вода пробила кроз оточни тунел, зашто није на време дигнута узбуна за сва насеља и постројења која су била низводно?
Према вестима Танјуга, «По налогу премијера Александра Вучића наложено је покретање хитне истраге која ће у најкраћем року дати одговор на питање да ли је у поплавама евентуално могло раније и боље да се реагује, пишу Наше новине. Лист позивајући се на неименовани извор из Владе Србије наводи да ће се истрага највише усмерити на Обреновац, а да ће бити проверене све оптужбе које су претходних дана упућиване на председника општине Мирослава Чучковића». Очигледно је да је потребно испитати и ширу одговорност.
Напомена: за шири третман ове теме, погледати емисију аутора «Бодље и Жаоке» ТВ Марш Ваљево од 23.5.2014
Живорад Јанковић
Фонд Стратешке Културе
фото: Марко Тодоровић
http://www.youtube.com/watch?v=WPzIXWCX3Tw
Битка се добија са војводама не са керамичарима !!!