Економија

Поплаве су нанеле огромну штету пољопривреди

Београд — Министрака пољопривреде Снежана Богосављевић Бошковић каже за Б92 да су полаве начиниле огромну штету пољопривреди у Србији.

Гостујући у Вестима ТВ Б92, министарка је рекла да тренутно располаже подацима са подручја која су била мање погођана полавама, док се наредних дана очекују и подаци из места где су полаве биле јачег интензитета, али да се већ сада може рећи да је штета огромна.

„Подаци нам указују на огромну штету у Колубарском округу где је поплављено 27.000 хектара, у Браничевском 26.000 хектара, на подручју од Љубовије до Шида 17.000 хектара. Од Трстеника до Крушевца уништене су површине под повртарском и ратарском производњом, а слично је и од Чачка до Краљева. Многи пољопривредници претрпели су тоталну штету“, каже Снежана Богосављевић Бошковић.

Она је додала да је и сточни фонд доста страдао – негде су страдала појединачна грла, а негде и читаве фарме. Само је у једној фарми код Свилајнца страдало око 2.000 јагњади, а поплаве су однеле и целе фарме пилића, неколико рибњака, као и велики број кошница.

Министарка поручује пољопривредницима да буду стрпљиви, јер прво морају да се сагледају све размере штете. Она подсећа да су огромну штету претрпеле и инфраструктура и енергетика, као и да су оштећени бројни стамбени објекти.

„Оно што могу да кажем је да ће се након сагледавања штете радити на утврђивању приоритета. У највећој могућој мери помоћи ћемо да људима превазиђу ову ситуацију. Прво ћемо да обезбедимо репроматеријал – семе и ђубриво – како би се обновила производња где је то могуће“, каже Снежана Богосављевић Бошковић.

Према њеним речима, најављена је и велика помоћ донатара, попут Инистута за кукуруз, Института за ратарство и повртарство, али и многих других.

Поред помоћи у санацији штете, пољопривредници могу да очекују и стручне савете. Министарка каже да стручне службе већ узоркују земљиште, да се раде анализе, утврђује се састав земљишта, као и да ће се после тога изаћи са препоруком како да пољопривредници обнове производњу, које културе да гаје и како да поправе статус земљишта.

Инспекције истовремено врше строге контроле како храна која је била у контакту са поплавама не би стигла до корисника. Контролишу се како поплављена подручја, тако и пијаце и трговине.

Снежана Богосављевић Бошковић каже и да је уклањање мртвих животањина из поплављених подручја у току. Након уклањања лешева следи чишћење, па тотална дезинфекција како би се припремио терен за повратак људи и животиња у подручја која су била погођена поплавама. Министарка поручује да ће све то бити завршено у најкраћем року.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!