ПРАГ/БЕЧ – Јаке кише које су изазвале поплаве и одроне у централној Европи однеле су шест живота, више људи се води као нестало, док је неколико хиљада особа морало да се евакуише.
У Чешкој је најмање петоро људи изгубило живот, а у Аустрији је страдала бар једна особа, јавио је Ројтерс.
У Аустрији, Немачкој и Чешкој хиљаде војника помаже поплављеним регионима, у којима су многе саобраћајнице потпуно затворене и обустављен и железнички саобраћај.
Чешку су погодиле највеће поплаве у последњих 10 година, због којих је евакуисано скоро 2.700 људи из нижих предела, док је због пораста водостаја угрожен и историјски центар Прага, затворене школе и поремећен јавни превоз, а метро у центру града обустављен, први пут од великих поплава пре 11 година.
Војска и волонтери у неколико делова града постављају заштитне преграде и џакове с песком, а затворен је Карлов мост и евакуисани једна болница и делови зоолошког врта, пошто ниво воде у Влтави и даље расте.
Ватрогасци су јуче и данас евакуисали домове у западним пределима и селима изван престонице, док је премијер Петр Нечас јуче прогласио ванредно стање за већи део земље и најавио средства за помоћ.
“Чинимо све да заштитимо зивоте и здравље становника”, казао је Нечас, додајући да ће стање бити критично вечерас и сутра.
Поплаве су погодиле и Аустрију, а водостај је знато порастао и у Немачкој и Пољској после обилних киша због којих су у протеклих недељу дана набујале реке у целој централној Европи.
У Немачкој је ситуација најтежа у Баварској и Саксонији, где је у многим местима на снази највиши степен опасности, а канцеларка Ангела Меркел обећала је помоћ поплављеним регионима и становништву.
Бране за одбрану од поплаве на Дунаву у једном делу Немачке су попуцале и више десетина градова је под водом, а најугроженији је град Пасау, ка граници са Аустријом, кроз који протичу три реке – Дунав, Ин и Илц, и где је вода већ стигла до историјског градског језгра.
У овом граду се очекује рекордан раст нивоа Дунава до 12,55 метара, знатно више него у катастрофалним поплавама 2002. године, а ниво воде је већ највиши у последњих 70 година и још расте.
Већи део града је одсечен због поплава, а струја је искључена из предострожности, док спасиоци чамцима спасавају становништво.
У међувремену, школе у Баварској су углавном затворене, а влада ове покрајине формирала је кризни штаб за помоћ настрадалим, док метеоролози најављују нове падавине.
У Саксонији је посебно погођен мали град Грима, а тешка ситуација је тренутно и у региону Лајпцига, док стручњаци истичу да би ниво воде могао да премаши онај из 2002. године.
У Ајленбургу, на реци Мулди, левој притоци набујале Лабе, евакуисано је око 7.000 људи, у Грими око 2.500, а слична ситуација је и у другим околним местима, где су људи смештени у спортске хале и друга места.
Због изливања Дунава у Аустрији тренутно су најтеже погођени Линц и Мелк, где власти очекују рекордне поплаве, веће од 2002. године, када је причињена штета износила 7,5 милијарди евра.
У Аустрији су се догодили и бројни одрони, посебно у покрајини Тирол, где је један теретни воз, током ноћи, исклизнуо из шина, а аустријска железница је обуставила међународни саобраћај ка северу и западу Европе.
У Швајцарској власти указују да водостај више река непрестано расте и да постоји ризик од поплава, али да је ситуација тренутно под контролом.
Танјуг
фото: Танјуг, АП