Према статистичким подацима око 10.000 лекара отишло је на рад у иностранство из Србије у протеклих 20 година.
Лекарска комора Србије око 800 лекара годишње изда сертификат добре праксе, који је неопходан за запослење у одредјеним земљама, наводи лист Политика.
“Немачка лекарска комора нам је у фебруару потврдила да тамо ради око 460 наших лекара. Раније је било тешко нострификовати диплому у тој земљи, а сада је лако јер имају дефицит лекара, па су спустили критеријуме”, наводи Политика.
Директор Лекарске коморе Србије Милан Динић је оценио да је већи проблем од емиграције медицинског особља тај што “медицинари углавном хоће да раде у великим градовима” и што не желе да се после студија враћају у зравствене установе у мањим местима.
По његовим речима, због бољих плата и услова рада се лекари исељавају у много богатије земље, док Србија има позитивну миграцију медицинара из Босне и Херцеговине и Црне Горе.
Људи одлазе – никог није брига
“Тешко је спречити одлазак здравствених радника у друге земље. Једни начин је повећање зарада. Поздрављам одлуку да се увећају њихове плате у Србији, али то није довољно. Румунија се суочавала са сличним проблемом као и ми, па је донела одлуку да се плате лекара повећају са 1.000 на 2.800 евра, а сестара са 530 на 980 евра, чиме су миграције смањене”, навео је Константинидис.
Србија се суочава са мањком радне снаге, због чега се очекује да ће у следећих десет година држава омогућити преквалификације за медицинско особље.
Вестионлине, б92.нет
Da li se zna koliko je političara iz parlamenta napustilo Srbiju?