Економија

ПОРАЖАВАЈУЋИ ПОДАЦИ: Извозимо шницле на грам

ИЗ године у годину Србија извози све мање меса. Средином осамдесетих смо у свет слали готово 20.000 тона „бејби бифа“, а данас 20 пута мање. Ове године из наше земље изашло је тек 1.130 тона говеђег меса, од чега је само 450 тона отишло у ЕУ, а остатак у земље ЦЕФТА региона. Вредност извоза била је око 4,9 милиона долара. Ништа боља није била ни прошла година, када је у иностранство отишло 1.350 тона овог меса, у вредности од 5,8 милиона долара.

Према речима Ненада Будимовића, секретара Одбора за пољопривреду Привредне коморе Србије, ово су поражавајући резултати и наша земља би требало да се позабави питањем говедине.

– Србија није конкурентна са ценом, а немамо ни довољан број грла у тову – објашњава Будимовић. – Требало би применити систем крава-теле, који ће бити усмерен на производњу „бејби бифа“. То је квалитетно месо које директно иде у расхладне витрине, не замрзава се и зато има високу цену. Од почетка године увезли смо из земаља ЕУ око 790 тона говеђег меса, у вредности од 3,4 милиона долара. Прошле године тај увоз је био 1.370 тона.

Подаци Привредне коморе Србије показују да смо у 2015. години увезли 20.100 тона свињског меса, у вредности од 46,6 милиона долара. Највише се увозило из Шпаније, Мађарске и Немачке. Исте године извезли смо 12.000 тона свињетине, у вредности од 27,7 милиона долара. Наша свињетина завршила је у Русији, Македонији и Црној Гори. Од почетка године увезли смо 12.600 тона, а извезли 3.390 тона свињског меса.

– Увоз свињског меса ове године ће бити знатно нижи, јер се цена изједначила са земљама ЕУ, па наше фирме нису имале потребу да додатно плаћају царину и транспорт – истиче Будимовић. – Живинског меса прошле године смо увезли 11.850 тона из Босне и Херцеговине, Пољске и Француске. А извоз у 2015. години био је 6.000 тона, а живинско месо из Србије завршило је у Црној Гори и Босни и Херцеговини. Ове године увезли смо 6.678 тона живинског меса и то из Немачке, БиХ и Француске.

Према речима Будимовића, увоз млека и млечних производа биће на нивоу прошле године. И по количини и по цени. Тржиште у ЕУ је због великих вишкова претворило млеко у млеко у праху и пласирало све на кинеско тржиште и Јужну Америку. То је, сматра саговорник, спасло српско млечно говедарство, па није дошло до већег увоза што је и била претња.

– Живинско месо произведемо око 95.000 тона годишње, али мало извеземо – објашњава Будимовић. – Недостаје нам тржиште јер наша пилетина не може у ЕУ, због контроле на салмонелу, па трговина овог меса највише иде кроз ЦЕФТА регион, БиХ и Црну Гору.

НЕКАД И САД

ГОВЕДИНУ смо средином осамдесетих, како прича агроекономиста Милан Простран, продавали највише Италијанима и Грцима.

– Сточари у Србији тада су имали велики тов и све се одвијало у оквиру задруга – објашњава Простран. – Деведесетих година имали смо два милиона говеда, а сад нешто мање од милион. Тада смо имали и 950.000 крава музара, сад их је дупло мање. Говедарство је највише страдало када су нам 1992. године уведене санкције. Производња је тад пала, а данас је потребно много да се уложи, јер су већина кланица мртве.

Ј. Субин, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!