То што не знамо имена највећих пореских дужника Србије јесте доказ да немамо владавину права, оценила је за НИН чланица Савета Владе Србије за борбу против коруције Јелисавета Василић.
Она наглашава да тиме Пореска управа не ради свој посао, јер је по закону дужна да на сваких шест месеци објави ту листу.
“Пореска управа је пре годину дана престала да објављује извештаје, то значи да не можете да дођете до податка ко све и колико дугује држави која се храни од пореза. Ако годину дана кријете тај списак то говори да се скривају повлашћени порески обвезници, можда и они за које је власт дала налог закључцима да се порез не наплаћује”, објаснила је Василић.
Василић сматра да полиција и тужилаштво треба да дају одговор да ли је директорка Пореске управе то самостално одлучила или је добила налог владе.
Она је рекла да је Александар Вучић, када је за председника изгласан Томислав Николић, прихватио борбу против корупције и са њим су одржана три састанка.
“Рекао је да жели да очисти Србију од корупције, били смо задовољни, али испоставило се да ништа није тачно. Предали смо 28 реферата након његовог доласка на власт, али после та три састанка више уопште није хтео ни да нас прими. Сматрао је да само он може да се бори против корупције, а јасно је да те борбе нема све док власт не почне да води рачуна кога бира у јавним предузећима, какве законе доноси, јер корупција почиње са законима”, рекла је она.
Василић додаје да је “увек власт та која утиче на количину корупције”.
Она је критиковала и начин именовања нових чланова Савета за борбу против корупције, односно нико није обавестио постојеће чланове савета да су нови именовани, већ су о томе сазнали из Службеног гласника.
“Били смо затечени”, рекла је она и најавила да ће се од Владе Србије тражити одговори ко је предложио нове чланове, да ли су се некад бавили борбом против корупције и да ли су то људи чистих биографија.
НИН, Фонет